Byrådets referater 2025

at AffaldPlus overtager arbejdet fra Glumsø Fjernvarme Amba med at afdække mulighederne for at etablere fjernvarme i Glumsø.

Indfrielse af byggekredit

Byrådet godkendte på møde den 27. februar 2024 (sag nr. 19) at stille kommunegaranti for en byggekredit på 600.000 kr. til dækning af Glumsø Fjernvarme Ambas udgifter i forbindelse med etablering og implementering af fjernvarme. Glumsø Fjernvarme Ambas træk på kommunekreditten er opgjort til 400.000 kr. Da Glumsø Fjernvarme Amba nedlægges som selskab, skal byggekreditten indfries. Glumsø Fjernvarme Amba oplyser, at selskabet (pr. 10. august 2025) kan lukkes med en negativ egenkapital på 197.751 kr. Glumsø Fjernvarme Amba gør dog samtidig opmærksom på, at flere forhold kan påvirke balancen herunder løbende gebyrer til banken samt eventuel bistand til advokat/revisor i forbindelse med overdragelsen til AffaldPlus. Som garantistiller tilfalder det Næstved Kommune at indfri den resterende gæld på 197.751 kr. Administrationen anbefaler derudover, at udgiften finansieres som likviditetstræk på kassen. Såfremt der opstår yderligere udgifter ved selskabslukningen, foreslås det håndteret i forbindelse med regnskabsaflæggelse eller budgetkontroller.

Garanti til AffaldPlus

For at videreføre projektet vurderer AffaldPlus , at det vil være nødvendigt med en garantistillelse på 200.000 kr. svarende til den resterende byggekredit i KommuneKredit . Med garantistillelsen vil AffaldPlus kunne finansiere udgifterne til det videre arbejde med projektforslaget. Behovet for kommunegarantien skyldes, at udgifterne til projektet ikke må belaste de øvrige driftsområder i AffaldPlus -koncernen. På den baggrund har AffaldPlus derfor oprettet det separate selskab Glumsø Fjernvarme Aps til at håndtere fjernvarmeprojektet i Glumsø. Hvis projektet ikke realiseres, hæfter Næstved Kommune som garantistiller for lånet. Ved et nyoprettet selskab udgør garantistillelsen en relativ høj risiko for kommunen. For virksomheder, hvor der endnu ikke er aflagt regnskab, anbefales det fra EU-kommissionen, at der derfor fastsættes en garantiprovisionssats på minimum 3,8 %. Når det anbefales at indplacere nyetablerede selskaber med en minimumssats på 3,8 %, så svarer det til at selskabet opnår en kreditvurdering på B+ hos f.eks. kreditvurderingsselskaberne Standard & Poors eller Fitch med en kreditkvalitet, der betegnes således: "Sandsynligt, at betalingsevnen forringes af negative forhold". Det betyder, at selskabet kan blive udfordret, hvis der opstår noget uforudset. Det er gængs praksis, at kommunerne tager afsæt i EU-kommissionens anbefaling ved fastsættelse af garantiprovisionssats.

Økonomi Administrationen har ikke yderligere bemærkninger.

Bilag Bilag 1. Notat om overdragelse af Glumsø Fjernvarme Bilag 2. Referat fra bestyrelsesmøde IS AffaldPlus 6. juni 2025 Bilag 3. Løbetid Bilag 4. Lukning af byggekredit - Glumsø Fjernvarme

Made with FlippingBook - Online magazine maker