חוברת מנויים עונת 2017-2018

תודעה

מוח

תעתועי תודעה

21- דרמת חקר המוח במאה ה

11:00 מפגשים בימי שישי בשעה 7 - סדרת בוקר

18:00 מפגשים בימי רביעי בשעה 6

, מרצה וחוקרת בבית הספר למדעי הפסיכולוגיה ובבית ספר סגול למדעי ד״ר ליעד מודריק מרצה: המוח באוניברסיטת תל אביב. בעלת שני תארי דוקטור - האחד במדעי המוח הקוגניטיביים והאחר בפילוסופיה. במקביל לעבודתה האקדמית, מודריק היא כתבת, אשת רדיו וטלוויזיה, ואף מרצה ומגישה בתוכנית ״האוניברסיטה המשודרת״ בגל״צ. במשך שנים בעיית התודעה נחשבה כשאלה שהמדע לא יכול לחקור: כיצד נולדת החוויה המודעת שלנו מתוך הפעילות המוחית? והאם העולם הוא באמת כפי שאנו תופסים אותו? הסדרה תציג את הצד הנסתר של תהליכי תפיסה ומחשבה: התהליכים הלא מודעים שגורמים לנו לתפוס את העולם אחרת ולהבין את עצמנו באופן שאינו תמיד נאמן למציאות.

, ראש המחלקה לנוירוביולוגיה, חבר במרכז אדמונד ולילי ספרא במדעי המוח והקתדרה פרופ’ עידן שגב מרצה: לחישוביוּת עצבית באוניברסיטה העברית בירושלים. מיוזמי פרויקט ״המוח הכחול״ ו״מוח האדם״, אשר זכה לאחרונה למעמד ״פרויקט הדגל האירופאי״.

בשפה נגישה ומאירת עיניים, החל מהמנגנונים העומדים בבסיס פעולת המוח, תהליכי למידה וזיכרון 21- בסדרה נדון בנפלאות חקר המוח במאה ה וכלה בפריצות דרך אחרונות בהבנת תהליכים גבוהים כמו מוּדעוּת, רצון חופשי ויצירתיות, ובבניית מודלים ממוחשבים ומפורטים של המוח.

המוח היצירתי 28.2.18 שנה והוא מיוחד ביכולתו ליצור - מכשירים, 200,000- מוחו של ההומו ספיאנס הוא בן כ רעיונות, אמנות ומדע. מה הופך אותנו ל״אדם״? מה שונה בין מוחנו למוחו של קוף השימפנזה הקרוב לנו גנטית? ומה קורה במוחנו כשאנחנו נהנים מיצירת אמנות? הרחבת גבולות הדמיון: ממשק מוח-מחשב-מכונה 28.3.18 המחשב הדיגיטלי ומהפכת המידע שבעיצומה אנחנו מצויים, הם תוצריו האחרונים של המוח האנושי. מהו המיוחד במחשב לעומת כל שאר המטאפורות ששימשו אותנו בעבר כמקבילות למוח? מדוע מכונת החישוב - המחשב הדיגיטלי - עוזרת לנו להבין את עצמנו, מות חלקים מאיתנו במחשב ולהפעיל, בתיווך המחשב, רובוטים ישירות ממוחנו? ַ לד מוח, מוּדעוּת ורצון חופשי 2.5.18 בשנים האחרונות מעז חקר המוח לפרוץ לכיוונים חדשים, תוך שימוש בשיטות מדעיות מתוחכמות מנסים חוקרי המוח לברר מהו הבסיס העצבי למוּדעוּת ולתחושת הרצון החופשי. נסיים את הקורס בתיאור ההפתעות והטכנולוגיות ההולכות ונחשפות במהלך המסע המדעי אל הבנת מוח האדם.

ראשיתה של יריבות מופלאה - חקר המוח 8.11.17 זכו בפרס נובל שני יריבים גדולים, חוקרי מבנה המוח, רמון אי קחל (ספרדי) 1906- ב וקמילו גולג’י (איטלקי). הם עסקו במחקר הכמותי והשיטתי, של המוח. בהרצאת רקע זו נדבר על תאי העצב, הקשר (הסינפסה) הנוצר ביניהם, ה״ביט״ המרכיב את ״שפתו החשמלית״ של המוח ועל האזורים הפונקציונליים (ראיתיים, שמיעתיים) במוחנו. 21- דרמת המוח במאה ה 27.12.17 מתפתחות שיטות מחקר גנטיות, אופטיות וננו-טכנולוגיות, המאפשרות לנו 21- במאה ה להכיר את המוח, להפעילו ואף לתקנו. במפגש נסקור את פרויקט ה״קונקטומיקס״ למיפוי המוח האנושי ושיטת האופטוגנטיקה. מוח, זיכרון, למידה ומכונות לומדות 24.1.18 מה מיוחד בפקעת העצבים שבראשנו, המאפשרת לנו ללמוד כל העת ובקלות רבה? מה משתנה במוחנו כשאנחנו לומדים, שוכחים, זוכרים? ומה קורה במוחנו במחלות הפוגעות בזיכרון? האם הזיכרון אמין? ניתן לשינוי? וכיצד ניתן ללמוד מהמוח כיצד לבנות מכונות לומדות - אוטונומיות?

מחקר מדעי של מודעות: 9.3.18 כיצד ניתן לבודד חוויה מודעת במעבדה? בעשורים האחרונים התפתחו שיטות מתוחכמות לבודד את החוויה המודעת ולחקור אותה בצורה אמפירית. תיאוריות של מודעות: 11.5.18 מה אנחנו יודעים ומה אנחנו יכולים לדעת? נסקור את שני הנסיונות המרכזיים להסביר את המודעות ואת הבסיס המוחי שלה:  . Integrated Information theory וה- Global neuronal workspace ה- הולכים אל הלא נודע: 8.6.18 מה אנחנו מסוגלים לעשות מבלי להיות מודעים? המודעות תוארה על ידי רבים - ופרויד ביניהם - כקצהו של קרחון, כשמתחת לפני המים מתנהלים תהליכים לא מודעים שמשפיעים על ההתנהגות והחשיבה שלנו מבלי שנדע. עד כמה מורכבים התהליכים הלא מודעים ומה מבחין ביניהם לבין עיבוד מודע?

חידת התודעה: כיצד  נוצרת חוויה מפעילות מוחית? 3.11.17 במשך מאות שנים מנסה המין האנושי להבין את עצמו. בעשורים האחרונים, השאלה התחדדה: כיצד נולד העולם המנטלי העשיר שלנו מתוך פעילות מוחית פיסיקלית? האם המדע בכלל יכול לחקור את המודעות? 1.12.17 האם המודעות היא חידה שהמוח האנושי אינו מסוגל לפתור? גבירותי ורבותי, מהפך: סיפורו של חקר התודעה 19.1.18 שאלת התודעה עברה בתוך כמה עשורים משולי החשיבה המדעית בתחום חקר המוח לאחת השאלות הגדולות בתחום. נתאר את המהפך שחל בהתייחסות לשאלת התודעה ואת הניסיונות הראשונים לחקור אותה באמצעים אמפיריים. אבני היסוד של חקר התודעה 9.2.18 מהם העקרונות המנחים את המחקר המדעי של המודעות וכיצד ניתן לתרגם את החוויה המנטלית העשירה שלנו לשאלה מחקרית?

33

32

ט.ל.ח הזכות לשינויים שמורה

ט.ל.ח הזכות לשינויים שמורה

Made with <A HREF="https://flippingbook.com/online-annual-report" TITLE="Learn about FlippingBook for Annual Reports">FlippingBook</A> Annual report