חוברת מנויים עונת 2017-2018

פילוסופיה

פילוסופיה

מוריי ורבותיי 18:30 מפגשים בימי שלישי בשעה 7

מחשבות

- עיתונאי, מבקר ספרות בעיתון ‘הארץ’ וב’קול ישראל’, במאי ומגיש דוקומנטרי, אירי ריקין מרצה: בין תוכניותיו: ״משפחה מאושרת בששה שעורים״, ״בקרוב אהבה״ ועוד. בעל תואר ראשון ושני בהצטיינות בהיסטוריה מהאוניברסיטה העברית. מרצה לפילוסופיה, תרבות וספרות בתוכנית ללימודי חוץ של אוניברסיטת תל אביב והאוניברסיטה העברית.

20:30 מפגשים בימי שני בשעה 4 , מרצה וחוקר ישראלי רב-תחומי, ד״ר חיים שפירא מרצה: בעל תואר ד״ר למתמטיקה וד״ר להוראת המדעים.

שייקספיר 27.3.18 לימד אותנו בשלושה מחזות (המלט, רומיאו ויוליה והמלך ליר) את כל מה שרצינו (ולא רצינו) לדעת על המצב האנושי. ניטשה 24.4.18 לימד אותנו לרקוד על פי תהום, להיגאל מהצורך בגאולה, וגם מי הרג את אלוהים. זיגמונד פרויד 15.5.18 לימד אותנו שאושר אף פעם לא היה בתוכנית הבריאה וכולנו משוגעים, סוטים, ביזארים ומסוכנים ברגע שמציצים לנו אל תוך הנשמה. פו הדב 19.6.18  לימד אותנו את הדרך היחידה אל האושר ולמה מעט זה המון.

בתולדות התרבות האנושית בלטו דמויות שהטביעו את חותמן על הנצח, כאלו שהראו לנו מי אנחנו באמת, מה אנחנו יכולים לדעת, ומה אנו מסוגלים לרצות. במסגרת קורס זה נפגוששבעה גיבורי תרבות אנושיים שמכל אחד מהם למדנו משהו - על החיים, על המוות, ועל מה שביניהם. קהלת 14.11.17 לימד אותנו למה הבל הבלים היא העסקה הכי טובה, ולמה ״איש באמונתו יחיה״, זה בכלל לא מה שחשבנו. אפלטון  9.1.18 לימד אותנו שהמציאות מתחילה במקום שבו משתתקים החושים, ומדוע אהבה אפלטונית עולה על כל האהבות. רנה דקארט 20.2.18 לימד אותנו לשאול מי קיים, איך אפשר לגלות את אלוהים בלי אמונה, ולמה אלוהים בכלל לא דתי.

שפירא ידוע בזכות הרצאותיו הפופולריות, וספריו בתחומי הפילוסופיה והמתמטיקה. סדרת הרצאות זו היא מעין אלבום תמונות מן האוסף הפרטי של ד״ר חיים שפירא. דפי האלבום מכילים זיכרונות וגעגועים, סיפורת ודברי הגות, ניסויי מחשבה ורשימות יומיות, תובנות תהיות ורגעי  פליאה. בנבכי הזיכרון 20.11.17 זכרון ילדות יפה במיוחד. הרקליטוס האפל והיום המושלם בחיים, חווייה ללא זיכרון מול זיכרון ללא חוויה, הזמן האבוד וארצו הרחוקה של מרסל פרוסט. שלושה פילוסופים 29.1.18 בודהא, שפינוזה, ואלן דה בוטון. אמיתות נאצלות ודרך השבילים המתפצלים, מוזיאון המוזרויות האנושיות, דת לאתאיסטים, על אהבה חופשית אושר ואמונה.

מיניאטורות 5.3.18 מסע בעקבות ספרו החדששל חיים שפירא. סיפורים קצרים וקצרצרים, תובנות פילוסופיות ופסיכולוגיות על כל אשר קורה תחת השמש. אמנות הפליאה 14.5.18 על העולם בו אנחנו חיים, על כלבי פיקינז וג׳ירפות ארוכות הצוואר, על מספרים ומילים, על ידע ומודעות, על אהבת החוכמה וחכמת האהבה, הרגש האוקיאני ואמנות הפליאה. נשוחח עם איינשטיין, פיתגורס, דוקינס, פיינמן, צ׳סטרטון, קופרניקוס ופיקאסו.

39

38

ט.ל.ח הזכות לשינויים שמורה

ט.ל.ח הזכות לשינויים שמורה

Made with <A HREF="https://flippingbook.com/online-annual-report" TITLE="Learn about FlippingBook for Annual Reports">FlippingBook</A> Annual report