12
Meritum 4 (67) 2022 Mazowiecki Kwartalnik Edukacyjny
GRAŻYNA GREGORCZYK
Robotyka społeczna – robotyka przyszłości
Z robotów społecznych, takich jak np. humano- idalny NAO czy KASPAR , mogą korzystać dzieci chore na autyzm, które w naturalny sposób często interesują się technologiami i lubią roboty człeko- kształtne. Roboty humanoidalne dostarczają mniej bodźców niż człowiek, dlatego dla dzieci autystycz- nych komunikowanie z nimi jest łatwiejsze, bez- pieczniejsze i ma działanie terapeutycznie. KASPAR to robot humanoidalny, stworzony przez inżynierów z grupy Adaptive Systems Re- search Group na Uniwersytecie w Hertfordshire w Wielkiej Brytanii. Umie mrugać, poruszać głową, rękami i nogami. Na jego spokojnej, nieruchomej zazwyczaj twarzy mogą malować się tylko trzy emocje – radość, smutek i zaskoczenie. Jednak dla dzieci z autyzmem jest w sam raz, taki jak być powinien. Właśnie ta jego prostota i spokój spra- wiają, że dzieci go akceptują. KASPAR będzie wyko- rzystywany również w Polsce. Projekt finansowany jest przez Unię Europejską w ramach programu Era- smus+, w jego realizację zaangażowane są uczel- nie z Polski (Politechnika Gdańska), Wielkiej Brytanii, Niemiec oraz Turcji.
Inżynierowie i badacze z różnych dziedzin na całym świecie, w tym w Polsce, pracują nad rozwojem nowej dziedziny – robotyki społecznej , umożli- wiającej wykorzystanie robotów w leczeniu, a także codziennej pomocy ludziom.
Robotyka społeczna może przynieść korzyści osobom z niepełnospraw- nością fizyczną, senso- ryczną lub umysłową. Na przykład „inteligentni” asy- stenci osobiści pomogą uczniom wykonywać wie- le zadań za pomocą po- leceń głosowych. Będzie to szczególnie przydatne dla uczniów, którzy ma- ją problemy z widzeniem ekranu lub pisaniem na klawiaturze.
Rysunek 6. Robot NAO Źródło: Wikimedia Commons, https://tiny.pl/w9gz5, CC BY 0.1
Robotyka coraz szerzej wkracza do edukacji. Przykładów jest znacznie więcej. Roboty uczą ję-
zyków obcych, wykorzystują kodowanie dotykowe, poprawiają koncentrację ucz- niów, wspomagają nauczanie inżynierii i matematyki. Na podstawie lekcji pro- wadzonych przez nauczyciela pomaga- ją lepiej przyswoić wiedzę. Wspierają też najmłodszych z autyzmem i dzieci ma- jące problemy z komunikacją. Inteligentne roboty i platformy nie zastąpią nauczycieli, jednak na pewno w coraz większym stopniu będą wspo- magać ich pracę.
Pandemia unaoczniła, że sztuczna inteligencja i robotyka mają olbrzymie znaczenie w edukacji. Kiedy zajęcia odbywają się online, połą- czenie sztucznej inteligencji i robotyki może dawać dzieciom dodatkowe wsparcie.
Rysunek 7. Spotkanie z naukowcami na Uniwersytecie w Hertforshie. Ilustracja pochodzi z materiałów Politechniki Gdańskiej, zamieszczonych na stronie https://tiny.pl/w9gz2
Made with FlippingBook - Online Brochure Maker