MERITUM 4 (67) 2022

36

Meritum 4 (67) 2022 Mazowiecki Kwartalnik Edukacyjny 

ANNA GRZYBOWSKA • ELŻBIETA KAWECKA ELŻBIETA PRYŁOWSKA-NOWAK

BIBLIOGRAFIA

Na zajęciach wykorzystano także interaktywną tablicę Padlet, na której umieszczono katalog z kartami profili piętnastu astronautów. Arkusz kalkulacyjny (Arkusze Google) umożliwia oblicze- nie masy zestawu rzeczy osobistych, wybranych przez członków załogi. Do odczytywania kodów QR kierujących uczestników do proponowanych lokalizacji kolonii użyto aplikacji QR Code Reader. Podane aplikacje należy traktować jako przykła- dowe rozwiązania, użytkownik może posłużyć się innymi aplikacjami, które spełnią podobne funkcje i pomogą w wykonaniu zadań. Opisana gra oraz materiały ze scenariuszy mo- gą być ciekawą propozycją realizacji projektu STEAM-owego zgodnego z programem Labora- toria Przyszłości. W pierwszym etapie uczniowie zapoznają się z zagadnieniami teoretycznymi, grają w grę, a następnie projektują bazę kosmiczną na Marsie lub statek, którym mogą na Marsa polecieć. W finalnym etapie pracy budują taki statek, wy- korzystując różnorodne materiały zgromadzone w szkole. Realizacja projektu będzie ciekawą przy- godą zarówno dla uczniów starszych klas szkół podstawowych, jak i ponadpodstawowych. Całość materiałów opracowanych w projek- cie Future Space w ramach programu ERASMUS+ (2019-2022) przedstawia zachodnioeuropejskie sposoby wdrażania metodyki naukowej oraz me- tody angażowania młodzieży podczas zajęć lek- cyjnych. Pozwalają one znacząco uatrakcyjnić za- jęcia, a przez to dłużej utrzymać uwagę uczniów na omawianym zagadnieniu, co w efekcie zwiększa jego zrozumienie i przekłada się na wyniki w nauce. Mamy nadzieję, że materiały te przyczynią się do wzrostu kompetencji uczniów oraz będą wspar- ciem dla nauczycieli w podejmowaniu tematów wykraczających poza tematykę poszczególnych przedmiotów. Zaowocuje to wzrostem zaintere- sowania naukami ścisłymi i wpłynie na zwiększenie liczby uczniów podejmujących studia na kierunkach przyrodniczych i ścisłych. •

1. Future Space – strona projektu, https://futurespaceproject.eu, dostęp 23.09.2022.

2. Kolonizacja Marsa – wyzwania i rozwiązania , gra edukacyjna, https://futurespaceproject.eu, dostęp 23.09.2022.

3. TED 2022, A future worth getting excited about , https://tiny.pl/whwhq, dostęp 23.06.2022.

4. Grzybowska A., Kawecka E., Pryłowska-Nowak E. Życie na orbicie , „Nauczanie przedmiotów przy- rodniczych” nr 74(2)/2021.

5. Urania. Postępy astronomii, https://tiny.pl/wt8df, dostęp 23.09.2022.

6. ESA. The European Space Agency, https://tiny.pl/w771z, dostęp 23.09.2022.

7. ESERO. Poland, https://esero.kopernik.org.pl/ materialy-edukacyjne, dostęp 23.09.2022.

8. The International Astronautical Federation, https://tiny.pl/w77j7, dostęp 29.09.2022.

ANNA GRZYBOWSKA • ELŻBIETA PRYŁOWSKA-NOWAK – nauczyciele konsultanci w Ośrodku Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów w Warszawie ELŻBIETA KAWECKA – pracowała jako nauczy- ciel konsultant w Ośrodku Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów Warszawie. Obecnie współpracuje z OEIiZK przy realizacji międzynaro- dowego projektu „Future Space”.

Artykuł został opublikowany także w czasopiśmie „Geografia w Szkole” nr 6/2022.

Made with FlippingBook - Online Brochure Maker