MERITUM 4 (67) 2022

2

Meritum 4 (67) 2022 Mazowiecki Kwartalnik Edukacyjny 

TECHNOLOGIE PRZYSZŁOŚCI ZMIENIAJĄ PRZYSZŁOŚĆ EDUKACJI

GRAŻYNA GREGORCZYK

Na naszych oczach startuje czwarta rewolucja przemysłowa, uczące się komputery drastycznie zmienią nasze życie.

Bardziej niż koło, prąd czy internet . Jen Hsun Huang , szef Nvidii Corporation −

amerykańskiego przedsiębiorstwa komputerowego, jednego z największych na świecie producentów procesorów graficznych i innych układów scalonych

Dynamiczny rozwój nowych technologii, szczegól- nie cyfrowych – zwany czwartą rewolucją przemy- słową – zmienia współczesny świat i gospodarkę, dokonuje transformacji społecznych i kulturowych. Największe zmiany nastąpiły w sposobie komuniko- wania się, magazynowania i przetwarzania dużych zbiorów danych w chmurze oraz w obszarze współ- pracy pomiędzy systemami informatycznymi i urzą- dzeniami, które mogą komunikować się ze sobą i udostępniać dane użytkownikom przez Internet. Pat Gelsinger, dyrektor generalny Intela, w ra- porcie na temat odpowiedzialności korporacyjnej firmy Intel zawarł następujące słowa: Technologia cyfrowa zmienia świat w przyspieszonym tem- pie, napędzana przez to, co nazywam czterema „supermocarstwami”: chmurę, łączność zasilaną przez 5G, sztuczną inteligencję (AI) i inteligentną krawędź 1 . Są supermocarstwami, ponieważ każde

z nich wzmacnia wpływ innych. Razem zmieniają każdy aspekt naszego życia i pracy.

Powstaje pytanie, w jaki sposób technologie przyszłości – takie jak sztuczna inteligencja (ang. Artificial Intelligence , AI), wirtualna rzeczywistość (ang. Virtual Reality , VR), rozszerzona rzeczywistość (ang. Augumented Reality , AR) czy internet rzeczy (ang. Internet of Things , IoT) – zmienią edukację w najbliższych latach i dekadach? Bo że zmienią, nikt nie ma wątpliwości. W artykule zostały przedstawione wybrane spo- śród wielu technologii przyszłości trzy przełomowe: sztuczna inteligencja, robotyka i blockchain 2, ponieważ w sposób istotny zmienią świat w XXI wieku, a tym samym edukację.

2 Blockchain jest rozproszoną bazą danych o architekturze typu peer-to-peer. „Rozproszona” oznacza, że dane są przechowywane w wielu lokalizacjach, a „peer-to-peer”, że nie ma centralnego hosta, który przechowuje główną kopię danych.

1 Inteligentna krawędź – pod tym określeniem rozumie się zestaw połączonych systemów i urządzeń, które zbierają i analizują dane w celu wsparcia podejmowania decyzji [przyp. red.].

Made with FlippingBook - Online Brochure Maker