MERITUM 4 (67) 2022

52

Meritum 4 (67) 2022 Mazowiecki Kwartalnik Edukacyjny 

ELŻBIETA KAWECKA

LEKCJE DOTYCZĄCE CYBERBEZPIECZEŃSTWA

MOBILNE LABORATORIA W KONTENERACH

Nowy program Sphero BOLT Cybersecurity Labs został nagrodzony w jednej z kategorii Career & Technical Education (Kariera i edukacja techniczna). Rośnie zapotrzebowanie na specjalistów w zakresie cyberbezpieczeństwa. W przewodniku dla nauczy- cieli11 czytamy: badania wskazują, że zapotrzebo- wanie na stanowiska związane z cyberbezpieczeń- stwem, takie jak analitycy bezpieczeństwa informacji, wzrośnie aż o 33% w ciągu najbliższych dziesięciu lat. (…) Sphero BOLT Cybersecurity Labs ma na celu wprowadzenie koncepcji cyberbezpieczeństwa do życia poprzez praktyczne doświadczenia eduka- cyjne. BOLT symuluje i modeluje koncepcje, które są często ukryte głęboko w komputerach, sieciach i kodzie, aby uczniowie mogli: wizualizować, dys- kutować i w pełni je rozumieć. W przewodniku dla nauczycieli12 (rys. 4) zostały omówione kolejne lekcje z robotem Sphero Bolt, 20 lekcji zostało udostępnionych bezpłatnie na platformie Sphero13. Z opisem robota Sphero Bolt można zapoznać się na stronie firmy Komputronik14.

Program Drop Anywhere Labs15 firmy Learning Undefeated, nagrodzony w kategorii wpływu spo- łecznego (Social Impact Award), to ciekawy pomysł organizacji przestrzeni edukacyjnych w kontene- rach. Program oferuje uczniom naukę opartą na grach bez konieczności opuszczania szkolnego parkingu. Pierwsza część to lekcja w kontenerze, podczas której uczniowie poznają nowe zagad- nienia. Ilustrują to zdjęcia na stronie projektu16, dwa z nich przedstawiono na rys. 5 i 6. Druga część programu to nauka w klasie za pomocą ćwiczeń rozszerzających. Uczniowie kontynuują zgłębianie tematu i powiązanych treści poprzez praktyczne badania laboratoryjne z wykorzystaniem mikrola- bów dostarczanych do szkół na czas realizacji pro- gramu. Edukatorzy Learning Undefeated asystują nauczycielom podczas tych zajęć. Wśród dostępnych pomocy edukacyjnych w kon- tenerze jest piaskownica z AR17. Podobna pomoc dydaktyczna została kilka lat temu zbudowana w OEIiZK w Warszawie i cieszy się ogromnym zain- teresowaniem uczniów i nauczycieli. Podobne inicjatywy wspierające polskich ucz- niów z mniejszych miejscowości to programy edu- kacyjne oferujące pokazy doświadczeń i ekspery- mentowanie w szkołach. Przykładowo Centrum Nauki Kopernik w ramach programu Nauka dla Ciebie18 organizuje wyjazdy Naukobusu z wystawą mobilną Eksperymentuj i Planetobusu do szkół. Zajęcia prowadzą edukatorzy z Centrum Nauki Kopernik. W ramach programu organizowany jest konkurs dla nauczycieli i uczniów.

Rysunek 4. Strona tytułowa przewodnika dla nauczycieli nagrodzonego w konkursie Best of STEM

11 https://tiny.pl/w75zj 12 https://tiny.pl/w75zj 13 https://tiny.pl/w71qf 14 https://tiny.pl/w753c

15 https://www.learningundefeated.org/project/droplabs 16 https://tiny.pl/w783q 17 https://tiny.pl/w783r 18 https://www.kopernik.org.pl/edukacja/nauka-dla-ciebie

Made with FlippingBook - Online Brochure Maker