54
Meritum 4 (67) 2022 Mazowiecki Kwartalnik Edukacyjny
PODSUMOWANIE REALIZACJI GRANTU TIK TO MY ELŻBIETA PRYŁOWSKA-NOWAK
TIK zachęca uczniów do działania, a nauczycieli do większej kreatywności podczas lekcji.
TIK TO MY to tytuł grantu realizowanego przez Ośrodek Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów w Warszawie (OEIiZK) wraz z Mazo- wieckim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli (MSCDN). Działanie było realizowane w okresie od 1 września 2020 do 30 kwietnia 2022 roku w ramach ogólnopolskiego Projektu „Lekcja:Enter” – edycja II (https://lekcjaenter.pl)1. Celem aktywności było podniesienie kompeten- cji cyfrowych nauczycieli w zakresie korzystania z dostępnych e-zasobow, ich modyfikacji oraz two- rzenia własnych materiałów, a także podniesienie kompetencji metodycznych nauczycieli w zakresie posługiwania się aktywnymi metodami nauczania wykorzystującymi w szczególności technologie informacyjne i komunikacyjne (TIK). Głównym celem szkoleń nauczycieli informatyki było przygo- towanie do realizacji założeń podstawy programo- wej w zakresie zagadnień dotyczących algorytmiki i programowania.
Szkolenia odbywały się w podziale na grupy przed- miotowe: wczesnoszkolną, humanistyczną, ma- tematyczno-przyrodniczą, artystyczną oraz infor- matyczną. Podczas zajęć czterech grup przedmio- towych nauczyciele dowiedzieli się między innymi, jak technologie informacyjne i komunikacyjne (TIK) mogą wspierać realizację podstawy programowej ich przedmiotu, kreatywnie wykorzystywać e-za- soby oraz doskonalić wykorzystanie TIK na lekcjach. Poznali przykłady edukacyjnych zastosowań róż- nego rodzaju sprzętu (np. tablety, smartfony) i apli- kacji, np. LearningApps, Kahoot czy Quizizz, oraz społeczności praktykujących nauczycieli. Podczas szkoleń dla nauczycieli informatyki w klasach IV-VIII szkół podstawowych słuchacze poznawali m.in. wybrane gry i zabawy bez komputera, ułatwiające zrozumienie podstawowych pojęć programistycz- nych, programy/aplikacje wykorzystujące języki programowania blokowego, środowisko Scratch. Nauczyli się sterować żółwiem w języku Python. Poznali wybrane narzędzia informatyczne wspiera- jące pisanie kodu i wybrane technologie do realizacji zadań przewidzianych w podstawie programowej.
1 Grant TIK TO MY w projekcie „Lekcja:Enter” – edycja II współfinan- sowany był ze środków Unii Europejskiej, w ramach osi prioryteto- wej III – cyfrowe kompetencje społeczeństwa, działanie 3.1 „Działania szkoleniowe na rzecz rozwoju kompetencji cyfrowych” w ramach Pro- gramu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020.
Made with FlippingBook - Online Brochure Maker