77
Meritum 4 (67) 2022 Mazowiecki Kwartalnik Edukacyjny
WIRTUALNE PODRÓŻE PRZEZ DZIEDZICTWO KULTUROWE ŚWIATA I NOWOCZESNĄ TECHNOLOGIĘ
pogrupowane w zbiory i podzbiory. Po wyborze określonego eksponatu (kolorowej plamki) pojawia się jego nazwa i ilustracja oraz wskazanie sieci wza- jemnych kontekstowych powiązań między zabyt- kami. W wirtualnej przestrzeni (rys. 15) widoczna jest figurka w stylu asyryjskim (rys. 16), scharakte- ryzowana opisem tekstowym, krótkim nagraniem audio o walorach eksponatu, lokalizacją na mapie miejsca pochodzenia, wykazem powiązań z innymi eksponatami (rys. 17).
Innym przykładem cyfrowego muzeum jest nie- konwencjonalna prezentacja zbiorów z Kolekcji The British Museum w Londynie pt. „The Museum of the World”16. W interaktywnej formie przedsta- wione są tam zabytki kultury. Zostały uporządko- wane według kontynentów: Afryka, Ameryka, Azja, Europa; przedziałów czasowych: od prehistorii do współczesności; kategorii tematycznych: sztuka i wzornictwo, życie i śmierć, siła i tożsamość, religia i wiara, handel i konflikty. Kolorowe plamki na wizu- alizacji eksponatów tego muzeum obrazują zasoby
Rysunek 15. Wizualizacja fragmentu zbiorów The British Museum w Londynie w cyfrowej przestrzeni „The Museum of the World”
Rysunek 16. Figurka w stylu asyryjskim w przestrzeni „The Museum of the World”
16 https://tiny.pl/wr1t2
Made with FlippingBook - Online Brochure Maker