MERITUM 4 (67) 2022

86

Meritum 4 (67) 2022 Mazowiecki Kwartalnik Edukacyjny 

ZAWODY PRZYSZŁOŚCI W PROJEKCIE FUTURE SPACE DARIUSZ BRZUSKA • JUSTYNA KAMIŃSKA • RENATA SIDORUK-SOŁODUCHA

Mój ojciec zwykł mówić do mnie: Znajdź sobie pracę, którą pokochasz, a nie będziesz musiał pracować . Jim Fox

Wybór zawodu to niezwykle ważna i trudna decy- zja, przed którą stają młodzi ludzie. Przekazanie uczniom wskazówek, które pomogą im w podjęciu trafnego wyboru, jest bardzo ważnym zadaniem osób zajmujących się doradztwem zawodowym. Co zatem powinien wiedzieć dobrze zorientowany uczeń? Przede wszystkim powinien znać siebie, m.in. swoje zainteresowania, uzdolnienia, tempe- rament. Ponadto powinien mieć wiedzę na temat zawodów i rynku pracy oraz znać ścieżki eduka- cji. Tymczasem około 80% młodzieży w wieku 15-19 lat decyzje na temat swojej kariery zawodowej podejmuje nieświadomie. Z badań1 wynika, że ich wiedza na temat rynku pracy i świata zawodów jest niepełna, a np. dziedziny związane z przedmiotami STEM ( Science, Technology, Engineering, Mathe- matics ) są uważane za trudne i przez to odrzucane zbyt pochopnie. Głównym „doradcą” młodego człowieka jest internet – około 82% młodych ludzi właśnie tam szuka informacji o konkretnych zawo- dach. Stojący przed wyborem ścieżki kariery młodzi ludzie powinni pamiętać, aby patrzeć długofalowo. Zawody, które są aktualnie „na topie”, za kilka lub

kilkanaście lat mogą nie być już aż tak bardzo pożą- dane przez pracodawców lub zwyczajnie mogą przestać istnieć. Właściwa preorientacja jest klu- czem do mądrego planowania i zarządzania własną edukacją, perspektywami kariery i zainteresowa- niami. Zatem jaki zawód będzie tym z przyszłością?

A MOŻE SEKTOR KOSMICZNY?

Niewielu młodych ludzi myśli o karierze w branży kosmicznej, a jeszcze mniej realizuje takie marze- nia. Sektor kosmiczny wciąż uważany jest za nie- dostępny, wymagający ogromnej wiedzy i ponad- przeciętnych umiejętności. Warto jednak pomyśleć o zmianie takiego sposobu myślenia. Inspiracją do zainteresowania się sektorem kosmicznym może być projekt Future Space, skierowany do uczniów szkół ponadpodstawowych. Jego głównym celem jest wzrost zainteresowania młodzieży przedmio- tami przyrodniczymi i ścisłymi oraz pokazanie ścieżek karier w sektorze kosmicznym i w innych innowacyjnych sektorach gospodarki, np. lotniczym czy robotycznym, a tym samym zwiększenie liczby kandydatów na studia STEM.

1

https://tiny.pl/w79zq

Made with FlippingBook - Online Brochure Maker