MERITUM 4 (67) 2022



7

Meritum 4 (67) 2022 Mazowiecki Kwartalnik Edukacyjny

TECHNOLOGIE PRZYSZŁOŚCI ZMIENIAJĄ PRZYSZŁOŚĆ EDUKACJI

3. Sztuczna inteligencja w zarządzaniu systemem oświaty na różnych poziomach

Komitet Rady Ministrów ds. Cyfryzacji (KRMC) przy- jął w 2020 roku „Politykę rozwoju sztucznej inte- ligencji w Polsce”8. Dokument określa działania i cele dla Polski w perspektywie krótkoterminowej (do 2023), średnioterminowej (do 2027) i długoter- minowej (po 2027). Wśród sześciu obszarów doku- ment wymienia edukację: AI i edukacja – działania podejmowane od kształcenia podstawowego, aż do poziomu uczelni wyższych – programy kursów dla osób zagrożonych utratą pracy na skutek roz- woju nowych technologii, granty edukacyjne . Warto w tym miejscu wspomnieć o autorskim, globalnym programie firmy Intel − AI for Youth 9 − Sztuczna inteligencja dla młodzieży. Jest to projekt pilotażowy o zasięgu ogólnopolskim, realizowany przez Konsorcjum Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN Poznańskiego Centrum Superkomputerowo- -Sieciowego oraz Software Development Acade- my, działających na rzecz Ministerstwa Rozwoju i Technologii. Jest on skierowany do uczniów i nauczycieli publicznych liceów ogólnokształcących oraz techników. Program ma uczyć i pomagać rozwijać kompetencje technologiczne i społeczne związane z wykorzystaniem sztucznej inteligencji, aby jak naj- lepiej przygotować młodzież na nadejście rewolucji związanej z AI, z którą procesy gospodarcze zwią- zane są coraz bardziej.

• Ocena nauczycieli – W systemach edu- kacji w wielu krajach na świecie stoso- wane są różnego rodzaju zasady oceniania i awansu zawodowego nauczycieli. Systemy te analizują wybrane osiągnięcia i aktyw- ności nauczycieli, np. dotyczące postępów w nauce uczniów, zaangażowania nauczy- ciela w pracę szkoły, współpracy z innymi nauczycielami oraz ze środowiskiem lokal- nym. Podobnie jak ma się to w przypadku oceniania uczniów, tu także sztuczna inteli- gencja mogłaby oceniać lub też dostarczać informacji osobom oceniającym nauczy- ciela. Jest nadzieja, że oceny byłyby poten- cjalnie pozbawione elementów niemery- torycznych lub politycznych, jakie czasami towarzyszą pracy nauczyciela. • Analiza dużych zbiorów danych o systemie edukacji – Odpowiednie algorytmy mające dostęp do danych wytwarzanych w sekto- rze oświaty mogłyby przewidywać trendy i zagrożenia na przykład w czasach pande- mii i nauczania zdalnego oraz dostarczać informacji pozwalających na wcześniejszą interwencję czy też odpowiednią dystry- bucję środków. • Analiza danych na poziomie organu pro- wadzącego oraz regionalnym – Analiza danych mogłaby pozwolić na optymaliza- cję wykorzystania zasobów oraz monitoro- wanie efektywności ich wykorzystania. Na przykład dane dotyczące aktywności ucz- niów i nauczycieli mogłyby być skorelowane z nakładami na technologie informatyczne w edukacji. Sztuczna inteligencja zmieniła już edukację w wielu krajach, ułatwiając i usprawniając naukę. Wkrótce także Polska może zostać pionierem wyko- rzystania sztucznej inteligencji w edukacji.

Z ROBOTEM W SZKOLNEJ ŁAWCE

Cóż to za robot piękny i młody, I cóż to za robotniczka, Ona mu z dzbana daje pentody, On jej − wtyczki z koszyczka . Stanisław Lem , „Dzienniki gwiazdowe”

Roboty to urządzenia techniczne przeznaczone do realizacji niektórych funkcji lokomocyjnych oraz manipulacyjnych człowieka. Wyróżniają się one

8 Pełny tekst dokumentu: https://tiny.pl/r5lcs 9 Strona projektu: https://ai4youth.edu.pl

Made with FlippingBook - Online Brochure Maker