MERITUM 4 (67) 2022

92

Meritum 4 (67) 2022 Mazowiecki Kwartalnik Edukacyjny 

PARĘ SŁÓW O MODELU 5E DOROTA JANCZAK

Współczesne teorie edukacyjne mocno opierają się na konstruktywistycznej teorii uczenia się. Sta- wiając na dociekanie, aktywne uczenie się, uczenie się przez doświadczenie, odkrywanie, dają uczniom szanse na przygotowanie się do życia. Planując efektywne doświadczenia edukacyjne, warto brać także pod uwagę koncepcje mówiące o tym, że ważny jest cykl uczenia i zaplanowane w nim kolejno zdarzenia1. Niezwykle interesującym przykładem takiego podejścia do nauczania i uczenia się jest Model 5E opracowany w 1987 roku przez Biological Sciences Curriculum Study. Ponieważ można go uzupełnić o wykorzystanie narzędzi TIK2, świetnie wpisuje się w potrzeby dzisiejszej szkoły. Nazwa modelu pochodzi od pięciu angielskich słów rozpoczynających się literą „e”, określających pięć etapów uczenia się, które można przypo- rządkować do całych programów, projektów lub poszczególnych lekcji:

• Engage – wzbudzenie zainteresowania, angażowanie,

• Explore – badanie, poszukiwanie rozwią- zań, analizowanie danych, tworzenie hipotez, testowanie,

• Explain – wyjaśnianie, prezentowanie, uzupeł- nianie wiedzy,

• Elaborate – zastosowanie, rozwijanie, opracowywanie,

• Evaluate – ewaluacja, ocenianie.

Korzystając z tego rozwiązania, przechodzimy od tradycyjnego modelu nauczania do modelu nowej generacji. Przyjrzyjmy się bliżej poszczegól- nym etapom modelu 5E – strategiom i metodom, które mogą być w każdym z nich wykorzystywane. Popatrzmy także na narzędzia TIK, które mogą być pomocne.

1 J. Dewey, How we think: a restatement of the relation of reflective thinking to the educative process , Chicago 1971. 2 Opisu modelu, w którym dołączymy narzędzia nowych technologii, podjęła się w 2020 roku Catlin Tucker. Materiał dostępny pod adresem https://catlintucker.com/2020/03/designing-an-online-lesson

Made with FlippingBook - Online Brochure Maker