93
Meritum 4 (67) 2022 Mazowiecki Kwartalnik Edukacyjny
PARĘ SŁÓW O MODELU 5E
• Angażowanie (Engagement)
• Badanie (Exploration)
Na etapie angażowania przechodzimy od „mówię i/lub pokazuję” do takiej organizacji uczenia się, gdzie uczniowie zastanawiają się, co już wiedzą, zadają pytania o to, czego jeszcze nie rozumieją – zaczynają odczuwać dyskomfort związany z niewie- dzą, który prowadzi do zaangażowania potrzebnego podczas kolejnych kroków. Jest to swoisty wstęp do lekcji, którego głównymi celami są zainteresowanie uczniów i dowiedzenie się, jaki jest stan ich wiedzy na zaproponowany temat.
Na etapie badania nauczyciel przestaje „dawać”, demonstrować, pozwalać „patrzeć na model” ale umożliwia uczniom tworzenie hipotez, zbieranie danych i poszukiwanie rozwiązań. Uczniowie mają sami znaleźć rozwiązanie problemu, nauczyciel ich w tym jedynie wspiera. Mogą popełniać błędy, na których również się uczą. Na tym etapie wykorzy- stuje się często materiały i pomoce „analogowe”, warto jednak pamiętać, że narzędzia TIK mogą się tu świetnie sprawdzić: • narzędzia do udostępniania uczniom wstępnie wyselekcjonowanych materiałów (np. Padlet, OneNote, Sway, Dokumenty Google/Office) przydatnych przy samodzielnym poszukiwaniu informacji przez uczniów, • narzędzia umożliwiające komunikację pisemną (komentarze, czaty) i werbalną (np. MS Teams/ Zoom/Google Meet) pozwalające na dyskusję i jej zapis, umożliwiające/wspierające dziele- nie się stawianymi przez uczniów hipotezami, wspólne rozwiązywanie problemu, uczenie się od siebie nawzajem, • programy „specjalistyczne”, przygotowane z my- ślą o wsparciu uczniów podczas odkrywania określonych zagadnień, takie jak symulacje, ani- macje itp. (np. Corinth), • narzędzia umożliwiające raportowanie prze- prowadzanego eksperymentu (arkusz kalku- lacyjny, edytor tekstu, a także aparat, kamera cyfrowa itd.).
Przykładowe przydatne narzędzia i działania ucz- niów na tym etapie to:
• wirtualna tablica (np. Padlet, Mentimeter) do zapisywania pomysłów wynikających z burzy mózgów,
• narzędzia do tworzenia i dzielenia się różnymi inspirującymi notatkami (np. OneNote),
• materiały udostępniane w formie strony inter- netowej, zawierające różnorodne komunikaty medialne, pozwalające zademonstrować nowy temat czy zjawisko, którym chcemy uczniów zainteresować (przygotowane np. z pomocą Sway), • narzędzia do głosowania, zbierania opinii i infor- macji na temat wiedzy uczniów (tworzone np. z pomocą Formularzy Microsoft lub Google, Mentimeter, AnswerGarden).
Made with FlippingBook - Online Brochure Maker