MERITUM 4 (67) 2022



95

Meritum 4 (67) 2022 Mazowiecki Kwartalnik Edukacyjny

PARĘ SŁÓW O MODELU 5E

• Ewaluacja (Evaluation)

W modelu 5E odpowiedzialność za uczenie się przechodzi z nauczyciela na ucznia. Najlepsze efekty daje wykorzystanie go z uwzględnieniem następujących elementów:

Ostatni etap – ewaluacja nie będzie polegał tylko na wystawieniu uczniowi oceny w postaci cyfrowej, ale także na przekazaniu mu informacji zwrotnej na temat jego postępów. Duży nacisk kładzie się na tym etapie także na krytyczną refleksję samego ucznia, na jego samoocenę i ocenę rówieśniczą. Ważne zadanie nauczyciela to obserwacja, czy uczniowie w pełni zrozumieli poznawane pojęcia. Na tym etapie możemy wspierać się narzę- dziami, które ułatwiają przygotowywanie testów i quizów, a także dodają do ich wykorzystywania trochę emocji i zabawy – (np. Quizizz, Kahoot!, Formularze Google/Microsoft). Warto jednak pójść dalej i pokusić się np. o przygotowanie przez ucz- niów e-porfolio (np. z pomocą Padletu, narzędzi do tworzenia blogów, OneNote) czy nagranie krót- kiego wideo (np. z pomocą Flipgrid) jako informacji zwrotnej. Pamiętajmy, że pracując wg Modelu 5E, na jego kolejnych etapach skupiamy się na tych działaniach, które opisują nazwy poszczególnych etapów – to one będą dominujące. Nie oznacza jednak, że np. na etapie angażowania nie można włączyć elementów odkrywania lub że ocena nie może się pojawić na pozostałych etapach. Planując zajęcia, trzeba dołożyć starań, aby w każdej fazie skupiać się na jej głównych celach, pozostałe dzia- łania mają te cele tylko wzmacniać. Model 5E został pierwotnie opracowany z myślą o naukach przyrodniczych, z powodzeniem spraw- dzi się jednak na innych przedmiotach. Planując jego wykorzystanie, dobrze jest mieć na uwadze większe projekty, które trwają dłużej niż jedna lekcja, aby móc wykorzystać pełen potencjał omawiane- go modelu. Gdy nie będzie to możliwe, warto po- traktować model 5E jako inspirację, która pokazuje nowe spojrzenie na prowadzenie zajęć lekcyjnych.

• dbanie o to, by na początku lekcji uczniowie zainteresowali się tematem,

• przekazanie uczniom „prawa własności” do zdo- bywanej przez nich wiedzy – pojęcia i wnioski są samodzielnie konstruowane przez uczniów, a nie podawane im na początku lekcji przez nauczyciela, • stawianie na interakcje społeczne – gene- rowanie wniosków jest efektem współpracy i wymiany poglądów między uczniami, ewen- tualnie nauczycielem, • tworzenie środowiska, w którym uczniowie aktywnie obserwują, badają, dyskutują i wspól- nie dochodzą do celu – co daje im satysfakcję z dobrze wykonanej pracy, która sama w sobie jest wystarczającą nagrodą eliminującą/zmniej- szającą rolę ocen jako motywacji zewnętrznej. Jednym słowem Model 5E wpisuje się potrzeby współczesnego świata, pozwalając szkole przygo- tować uczniów do jego nowych wyzwań. •

DOROTA JANCZAK – nauczyciel konsultant w Ośrodku Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów w Warszawie

Made with FlippingBook - Online Brochure Maker