עיתון "קבלה לעם" גיליון 40

כל גל של אנטישמיות מצביע עלינו היהודים כאשמים. אז מה בכל זאת כולם רוצים מאיתנו? עברנו את פרעה? שיתופית טבעית ושלווה, עד שלפתע קרה מהלך ששינה את הכול. בוקר בהיר אחד התעוררו הבבלים בהרגשה שהחיים הפשוטים במרעה או תחת העץ, הפכו אפורים ובלתי מספקים. האגו האנושי התפרץ. הדאגה לתועלת עצמית על חשבון טובת הכלל גרמה להם לחפש דרכים מתוחכמות יותר לנצל זה את זה. בשיאה של ההתפרצות החלו הבבלים לחשוב שבכוחם לשלוט בכוחות הטבע המנהלים את העולם. הם רצו להגיע מעבר לשמיים ובנו את המגדל המפורסם. אולם בתוך הכאוס המוחלט, בבלי אחד, אברהם שמו, סירב להשלים עם המצב והחליט לחתור נגד הזרם.

אברהם פתח בחיפוש אחר הכוח שעומד מאחורי הקלעים ומסובב את כל מאורעות החיים, עד שהצליח לגלות אותו, ולפתחשיטה לגילויו לכל המעוניין. הבודדיםשהלכו בעקבות אברהם, התקבצו סביבו ולמדו מהי השיטה להתעלות מעל האגו על ידי אהבת הזולת. ברבות השנים גדלה קבוצת תלמידי אברהם והפכה לאומה הישראלית שייחודה הוא המטרה לשמה נוסדה – יישום שיטת ההתעלות מעל האגו – חכמת הקבלה, והפצתה לכל יתר האומות. שנה מאוחר יותר, אנחנו מוצאים את עצמנו 3,800 , כיום שוב כחברה אנושית שסועה ומבולבלת. אלא שעכשיו האגו המתפתח דחף אותנו לבנות את מגדל בבל המודרני – רשת סבוכה של קשרי מסחר וכלכלה המבוססים על אינטרסים אגואיסטיים צרים. נראה שהגענו לקומה האחרונה של המגדל, לבית משותף אחד, ובו שמונה מיליארד איש שחיים בתלות מוחלטת ביניהם. רק שהפעם, שלא כמו בימי אברהם – אין לנו כבר לאן לברוח ולהתפזר. זוהי הסיבה, שדחפה את גדול מקובלי המאה העשרים, הרב יהודה אשלג, ”בעל הסולם”, להתאים לימינו את שיטת ההתעלות מעל האגו, ולפרסמה מחדש ברבים. ”בעל הסולם” טען כי זוהי הדרך היחידה להביא לאיזון בין האגו המתגבר והקשר הגלובלי שקיים בין כל בני האדם. תפקידו המיוחד של עם ישראל בכל התהליך הוא להעביר את השיטה הזו לשאר העולם. מכאן מובן כי מכבש הלחצים המופעל עלינו, ההאשמות והרדיפות האנטישמיות, נושאים בחובם מטען חיובי – הם לא נועדו להרוס אותנו, אלא לדחוק בנו להתחיל לממש את ייעודינו: להוביל את האנושות ליציאת מצרים חדשה, כלומר ליציאה משליטת האגו, ולהנחת היסודות לבניית חברה אנושית מאוחדת.

דודי אהרוני

עם ישראל הוא לא עם פשוט. קורות חייו הסבוכים יכולים לספק חומר דרמטי ליותר מסרט הוליוודי אחד. למעשה, אפשר לבנות עליו תעשייה שלמה של סרטים. החל מקומדיות פרועות, דרך סרטי הרפתקאות, מתח ואפילו רומנים סוערים. בכל מקום שאליו אנחנו מגיעים, משהו מוזר קורה. תמיד יש איזה מלך שמוצא עצמו מוקף בענן של ארבה או מותקף בגל של צפרדעים, שר בכיר שנתלה על עץ בכיכר העיר, או מדען גאון שמעקם את תפיסת הזמן. אין מדינה שלא גירשה אותנו לפחות פעם אחת, אין צרה שלא הוטלה עלינו, ואין כינוי ”חיבה” שלא הודבק לנו. בכל פעם שפורץ איפשהו משבר, נשלפות ההאשמות המוכרות: שוב היהודים מושכים בחוטים של העולם ורוקמים מזימות אפלות. שוב האצבע האנטישמית מופנית לעברינו, והפעם ביתר שאת, כפי שמוכיח הדו”ח האחרון של הליגה נגד השמצה בארה”ב. אז מה בעצם כולם רוצים מאיתנו? כדי לענות על כך, נצטרך לצאת למסע קצר בזמן, אל הנקודה שבה הכול התחיל: באלף השלישי לפני הספירה הייתה רוב אוכלוסיית העולם מרוכזת באזור מסופוטמיה, בבל העתיקה. באותה תקופה, הסתפקו האנשים בקורת גג פשוטה לראשם ובמזון בסיסי, ולא שאפו לכבוש מטרות גדולות. הכול התנהל בצורה

ניצה מזוז בזכות נשים

פסח הוא חג מעורר השראה עבורנו הנשים, הוא תזכורת לכך שהכוח הנשי הוא זה שמסוגל לשנות את פני המציאות, כמו בעבר כך גם היום. נשים משפיעות היו קיימות לאורך כל ההיסטוריה היהודית, כמו מרים הנביאה, אחות משה, שמילאה תפקיד מרכזי בתהליך בניית עם ישראל. מרגע צאתו של משה לאוויר העולם, מרים הגנה, טיפלה וסייעה למשה לגדול ולהתפתח בהתאם לתפקידו להנהיג את העם. כאחות גדולה, היא ניצבה אחרי שני אחיה, משה ואהרון, מנהיגי העם, סחפה אחריה וליכדה נשים רבות, וכל הנשים יחד עם מרים בראשן היו לכוח גדול שליווה ותמך ביציאת בני ישראל ממצרים. כמו שנאמר, ”בזכות נשים צדקניות נגאלו ישראל ממצרים”. בכל נקודת מפנה בהיסטוריה של עם ישראל, הנחישות הנשית הכריעה את הכף. כך גם במעמד הר (מלשון ”הרהורים”) סיני (מלשון ”שנאה”), שמסמל את המעמד המיוחד שבו נדרש מבני ישראל להתעלות מעל האגו המפריד והשנאה, ולהסכים לחיות ”כאיש אחד בלב אחד”, כפי שהורה לנו אברהם אבינו, מייסד האומה. הנשים שעמדו סביב הגברים במעמד הר סיני, המודעות היטב לאחריות המוטלת על כתפיהן, דחפו וחייבו אותם לקבל על עצמם להיות ערבים זה לזה, ובכך הפכנו מקבוצת אנשים לעם, עם ישראל. גם היום כשהדאגה העצמית, האגו הגובר והשנאה קורעים לגזרים את העם שלנו, אנו הנשים צריכות להתחבר בינינו ולדרוש שינוי. כמו אימא שהיא הדבק של המשפחה, כולנו יחד האימא האחת שמסוגלת וצריכה לאחד את המשפחה הגדולה שלנו, משפחת ישראל.

kab.co.il/antisemitism עוד על הפתרון לאנטישמיות:

לרכישת הספר סרקו את הקוד

מגדל בבל המודרני – רשת סבוכה של קשרים המבוססים על אינטרסים אגואיסטיים צרים.

3

Made with FlippingBook - Online catalogs