Opis projektov, ki so v letu 2023 prejeli nagrade Jabolka kakovosti, Zlati kabel in evropsko nagrado za inovativno poučevanje.
JABOLKA KAKOVOSTI 2023
Jabolka kakovosti 2023
2
3
Jabolka kakovosti 2023
Da bi v življenju napredovali, je prav, da se ozremo tudi nazaj – da pogledamo in ocenimo, kaj je bilo tisto dobro, kaj morda malo manj in kaj je še posebej izstopalo. Kaj je bilo tisto, kar si bomo zagotovo zapomnili, kje smo najbolj zrasli in kje smo dali tisto najboljše od sebe. In prav nič drugače ni pri naših in vaših projektih. Da bomo skupaj še naprej napredovali, segali vedno višje in širili pozitivne učinke še dlje, je prav, da izpostavimo in nagradimo tiste projekte, ki nam bodo svetilnik na tej poti. Najprej so to prejemniki jabolk kakovosti – projekti programa Erasmus+, ki so izkazali ne le kakovost in odličnost, pač pa znaten učinek na profesionalni razvoj izobraževalcev, na institucijo, na lokalno in širše družbeno okolje, nekateri pa celo na izobraževalni sistem. Poleg jabolk kakovosti vsako leto podelimo tudi priznanje zlati kabel projektom znotraj pobude eTwinning, ki z vsem, kar omogoča spletno mednarodno sodelovanje, spreminjajo učenje in poučevanje. Tudi ti projekti dvigajo kakovost izobraževanja, pogosto pa vodijo v večje mednarodne projekte Erasmus+. Na koncu predstavljamo še projekta, ki sta letos prejela evropsko nagrado za inovativno poučevanje . Slednjo podeljuje Evropska komisija z namenom predstaviti dosežke učiteljev in šol ter omogočiti večjo prepoznavnost njihovega dela, spodbujati izjemne prakse učenja in poučevanja, promovirati dobre prakse ter prepoznati doprinos, ki ga ima sodelovanje v programu Erasmus+ za učitelje, učence in vse druge deležnike v izobraževanju. Nagrada se vsako leto podeli na posebno tematiko – letošnja je bila izobraževanje in inovativnost v povezavi z evropskim letom spretnosti. V pričujoči knjižici so zbrani opisi nagrajenih projektov, v katerih smo povzeli cilje in aktivnosti, predvsem pa izpostavili rezultate in učinke. To so projekti, ki dvigajo kakovost izobraževanja in usposabljanja, bogatijo življenja in širijo obzorja. Izpostavljajo tudi vsebine in aktivnosti vključevanja in raznolikosti, trajnostnega razvoja, digitalnega prehoda in aktivne participacije oz. sodelovanja v demokratičnem življenju. To so projekti, na katere smo tudi mi izjemno ponosni. Naj služijo kot navdih in vodilo pri snovanju prihodnjih projektov in aktivnosti.
4
5
Želimo vam prijetno branje.
Na naslednjih 20!
Ko to pišem, me navdaja izjemen ponos nad delom, ki ga opravljamo že dobrih 20 let. Ponos nad mojima predhodnicama – na CMEPIUS-u sem namreč tretja direktorica od ustanovitve – nad sodelavci, nad vsemi vašimi projekti, predvsem pa nad učinki, ki so zaradi nas in vas vidni in otipljivi v slovenskem izobraževalnem prostoru. Mednarodni projekti danes niso več izjema ali kaprica nekaterih, pač pa so sprejeta in stalna praksa v izobraževalnih ustanovah po vsej vertikali izobraževanja. In za to smo zaslužni oboji – mi in vi, spoštovani pogodbeniki. S svojimi izjemnimi mednarodnimi projekti, katerih kakovost se iz leta v leto opazno veča, ste prinašali in še prinašate nove metode, nova spoznanja in znanja ter jih neutrudno širite v svojem okolju in med svoje kolege … z eno skupno željo – da bi za otroke, dijake, študente, za vse učeče se, brez razlik, dvignili kakovost izobraževalne izkušnje in s tem doprinesli k boljši prihodnosti za vse nas. In kakšen pogum in zanos izkazujete ob tem! Ob tem vas s ponosom spremljamo na CMEPIUS-u – v vlogi svetovalcev, koordinatorjev in, upam si trditi, tudi partnerjev, motivatorjev in navijačev. Na CMEPIUS-u zares navijamo za vse vas! Že ko promoviramo posamezne razpise na različnih dogodkih, med udeleženci iščemo tiste posebne – tiste, ki nas poslušate in gledate ne le z ušesi in očmi, pač pa z odprtim srcem. V stotinah prijav, ki jih prejmemo, zunanji strokovnjaki izbirajo najboljše – tiste, ki ne le obljubljajo, pač pa ponujajo konkretne rezultate in učinke. In ko potem spremljamo vaše projekte, ko skupaj premagujemo izzive, ko vidimo otipljive rezultate v izobraževalnem prostoru, v družbi in pri posameznikih …. takrat smo neverjetno ponosni. In tako čutimo ob vseh teh projektih, ki so predstavljeni na naslednjih straneh. Vsako leto z največjim veseljem opravimo izbor najboljših – tistih, ki spreminjajo svet. Letos, ko praznujemo 20 let dela z vami, je bila ta naloga še toliko slajša. Ob tej priložnosti bi se v svojem imenu in imenu sodelavcev rada zahvalila za vse, kar nam dajete skozi vaše izjemne projekte. Da bo tudi naslednjih 20 tako navdihujočih!
6
7
dr. Alenka Flander, direktorica
PODROČJE SPLOŠNEGA ŠOLSKEGA IZOBRAŽEVANJA Jabolko kakovosti 2023
Vrtec Beltinci Vrtec pod krošnjami, razvoj in implementacija kurikuluma gozdne pedagogike za vrtce Vrtec Beltinci in partnerji iz Srbije, Vrtec Vrabac, so v nagrajenem projektu pripravili vsebine kurikula gozdne vrtčevske pedagogike, dopolnjene s preizkušenimi pedagoškimi metodami. V projektu so posebno pozornost namenili ranljivejšim skupinam otrok, tistim s šibkejšimi kognitivnimi zmožnostmi in nižjim socialno-ekonomskim statusom, da bi jih vključno z njihovimi družinami bolj socialno vključili in povezali z lokalnimi naravnimi danostmi. Uredili so čudovito gozdno igralnico Erasmus+ in spodbudili željo po učenju in poučevanju otrok v naravi. V okviru projekta so bile izvedene mnoge delavnice za otroke, dogodki za družine, srečanje za tiste, ki vrtca ne obiskujejo. Vsi otroci imajo tudi danes neomejen dostop do urejenih gozdnih igralnic – bodisi v času bivanja v vrtcu bodisi v popoldanskih urah. Primerjalna analiza je pokazala izrazit napredek otrok na področju zanimanja za naravo, za medsebojno sodelovanje in soustvarjanje ter posledično kakovostnejše učenje. Strokovni delavci obeh vrtcev opažajo, kako je projekt pozitivno vplival ne le na otroke, temveč tudi na družinske navade. Anketa, ki so jo izvedli med starši, kaže na to, da družine več časa preživijo v naravi, otroci pa so v učenju in odnosu do naravnega okolja občutno napredovali.
8
9
Prva gimnazija Maribor STEM na tretjo – Tri EU šole v STEM projektu Nagrajeni projekt je omogočil dijakom, ki izkazujejo poglobljen interes za naravoslovje, da pridobijo izkušnjo sodelovanja pri celotnem ciklu znanstvene raziskave. Poleg raziskovalnega dela, ki ni vključeno v redni pouk biologije in kemije, je sodelovanje pri projektu krepilo tudi poglobljeno okoljsko ozaveščanje ter ga povezalo z meritvami, vezanimi na okolje. Vzporedno je projekt omogočil sodelujočim učiteljem, da preizkusijo nove metode dela ter se pri tem primerno opolnomočijo tudi na področju IKT kompetenc. Kot visokokakovostne smo prepoznali tako aktivnosti na lokalnem nivoju kot tudi dejavnosti med mobilnostmi. Glede na zaključke evalvacije so dijaki izpostavili, da so pridobili zlasti pomembne eksperimentalne, komunikacijske in organizacijske kompetence, zelo pozitivno pa se je ovrednotilo tudi učinek projekta v smislu poglobljenih znanj in praktičnih spretnosti ter dviga digitalnih kompetenc in okoljske ozaveščenosti. Učitelji so tekom projekta usvojili tudi nove učne metode, ki jih bodo uporabili pri nadaljnjem delu, izdelali novo učno gradivo (priprave, navodila za eksperimentalno delo, delovne liste) in pridobili samozavest in motivacijo za nadaljnje mednarodno sodelovanje. Projekt je bil predstavljen na več seminarjih in konferencah na nacionalnem in mednarodnem nivoju.
10
11
Center IRIS Gluhoslepota – dvig kompetenc učiteljev za poučevanje gluhoslepih otrok v Centru IRIS Center IRIS izvaja različne prilagojene vzgojno- izobraževalne programe in programe za podporo inkluzivnemu izobraževanju. Z nagrajenim projektom so želeli pridobiti ustrezna strokovna znanja, saj pri svojem delu prepoznavajo večji vpis otrok z več motnjami, med njimi tudi gluhoslepih otrok. V sklopu projekta so zelo uspešno zasledovali dva cilja, in sicer: izboljšanje strokovnih kompetenc strokovnih delavcev Centra IRIS za poučevanje gluhoslepih otrok in oblikovanje Akcijskega načrta za pripravo prilagojenega vzgojno-izobraževalnega programa za gluhoslepe otroke v Sloveniji. Projekt je imel zelo pozitiven učinek na organizacijo, saj je prispeval k večji ozaveščenosti in razumevanju pomembnosti izobraževanja gluhoslepih otrok v organizaciji, prav tako se je okrepilo sodelovanje med sodelavci in tujimi strokovnjaki. Oblikovanje Akcijskega načrta predstavlja nadgradnjo projekta, saj bo organizaciji omogočil sistematičen pristop k pripravi prilagojenega programa ter ureditev položaja gluhoslepih otrok. Rezultate projekta so aktivno širili znotraj organizacije in širše. Tako so rezultate projekta delili z združenjem gluhoslepih Slovenije Dlan, CUDV Radovljica, vključili Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje, Tiflosekcijo, Svet zavoda in Svet staršev Centra IRIS. Prav tako so projekt predstavili na mednarodni ravni, in sicer na srečanju mreže MDVI Euronet in v ICEVI Newsletterju.
12
13
PODROČJE POKLICNEGA
IN STROKOVNEGA IZOBRAŽEVANJA
Fraport Slovenija, upravljanje letališč, d.o.o. Improving Firefighting Skills for Efficient Use of Environment Friendly Extinguishing Foam Agents Projekt je naslavljal izboljšanje poklicnih spretnosti in veščin gasilcev na letališčih v Sloveniji in Avstriji ter pri tem ustvaril odlično sinergijo med organizacijama različnih velikosti in z različnimi izkušnjami. Zelo uspešno je povezal dve prečni prednostni nalogi programa Erasmus+: trajnostni razvoj in digitalni prehod. Udeleženci so pridobili znanje, kako zmanjšati učinke na okolje z uporabo okolju prijaznih sredstev za gašenje požarov, pri usposabljanjih gasilcev pa so z uporabo simulatorja naslovili tudi prioriteto digitalne preobrazbe. Sodelujoči organizaciji sta z mreženjem povečali svojo mednarodno vpetost, si izmenjali izkušnje in prispevali k dodani vrednosti zaposlenih. Obe organizaciji bosta rezultate projekta, kot so smernice in usposabljanje, uporabljali pri svojem nadaljnjem delu v okviru rednih usposabljanj gasilcev, s čimer je zagotovljena trajnost projektnih rezultatov. Ob tem projekt z enostavno prenosljivostjo projektnih rezultatov kaže zelo dobre učinke tudi na druge deležnike, ki vanj niso bili neposredno vključeni. Nakazuje se učinek tako na lokalno (prostovoljna gasilska društva), regionalno in nacionalno raven (gasilske brigade v večjih mestih) kot tudi učinek na nadnacionalno raven (Komisija za gasilstvo na letališčih, ki deluje na svetovni ravni).
14
15
PODROČJE TERCIARNEGA IZOBRAŽEVANJA
Univerza v Ljubljani, Fakulteta za arhitekturo CA 2 RE+ - Collective Evaluation of Design Driven Doctoral Training Fakulteta za arhitekturo Univerze v Ljubljani je v zelo raznolikem in številčnem partnerstvu uspešno zaključila nagrajeni projekt, katerega glavni namen so bile drugačne in inovativne metode usposabljanja doktorskih študentov, kar je eden od osrednjih izzivov aktualnega akademskega diskurza v Evropi in širše. Uspešno so vzpostavili eksperimentalno kolektivno evalvacijsko okolje za usposabljanje po principu »Design Driven Doctoral Training«. Posebnost tega koncepta je, da tradicionalni učni model doktorskega študija obrne na glavo in usposabljanje v izhodišču iz oblikovalskega učnega studia prenese na študentsko iniciativo – študenti se na različnih stopnjah svojega izobraževanja učijo skupaj z ocenjevalci na interaktiven način. Projekt ima tudi močno komplementarno komponento v smislu javno dostopne baze izkušenj, multimedijsko platformo za učenje ter prost dostop do raziskovalnih ocenjevalcev, strokovnih združenj, učiteljev ter ekspertov različnih strok. Projektni rezultati se že odražajo v spremembah izvedbe doktorskih programov in njihovih postopkov ocenjevanja v sodelujočih institucijah. Izkušnje tega projekta so v partnerstvu uporabili pri posodobitvah evropske listine EAAE za Arhitekturne raziskave in v ACSA (ameriško združenje Association for Schools in Architecture). Glavne ideje so bile uporabljene za pripravo skupnega predloga več evropskih združenj za spremembo definicij umetnosti in za raziskovanje v priročniku Frascatti, kar je odličen uspeh na svetovni ravni.
16
17
PODROČJE TERCIARNEGA IZOBRAŽEVANJA
B2 Visoka šola za poslovne vede, zavod
KA107 - mobilnost na področju terciarnega izobraževanja med državami programa in partnerskimi državami Visoka poslovna šola B2 je v okviru projekta mobilnosti s partnerskimi državami uspešno in na inovativen način izpeljala mobilnosti študentov in osebja kljub vsem izzivom, ki so se pojavili. Kljub izbruhu pandemije covid-19 so s partnersko institucijo iz Butana izvedli virtualne mobilnosti študentov v sinhroni hibridni obliki pri tem pa sistematično naslavljali medkulturne in časovne razlike, da je lahko študij potekal učinkovito in uspešno za vse vključene študente. V okviru istega projekta so po začetku vojne v Ukrajini sprejeli in v študijski proces vključili ukrajinske študente ter jim ob tem nudili tudi psihološko podporo in na ta način olajšali integracijo. Skozi pogumne, kreativne in inovativne pristope so tako že v okviru prejšnjega programskega obdobja kljub oteženim okoliščinam, ali pa ravno zaradi njih, naslavljali in izvajali prioritete novega Erasmus+ programa, vključevanje in digitalizacija, ter na ta način krepili procese internacionalizacije in kakovost izobraževanja tako za svoje kot tudi mednarodne študente.
19
PODROČJE IZOBRAŽEVANJA ODRASLIH
Zavod za izobraževanje in kulturo Črnomelj Gledališče enakosti: socialno vključevanje skozi gledališče Zavod za izobraževanje in kulturo Črnomelj je z nagrajenim projektom svoje izobraževalce odraslih usposobil za uporabo gledaliških metod v izobraževanju odraslih in z njimi oplemenitil svoje programe, ki jih namenja ranljivim skupinam. Metode dela in program so uporabili v več izobraževalnih programih, v katere so vključene različne skupine ranljivih udeležencev, kot so dolgotrajno brezposelni, romske ženske, odrasli brez dokončane osnovne šole, priseljenci, starejši odrasli. Ti se sedaj v večjem številu ter z večjim navdušenjem vključujejo in udeležujejo izobraževalnih in kulturnih aktivnosti, s tem pa se izboljšujejo njihove veščine izražanja in sodelovanja, veča pa se tudi njihova vključenost v družbo in lokalno okolje. Svoje znanje so strokovni delavci uspešno prenesli tudi na izobraževalce odraslih na drugih organizacijah v Sloveniji, ki novo znanje že uporabljajo pri svojem delu. S sodelovanjem v mednarodnem projektu in zasledovanjem potreb in ciljev organizacije so tako sodelavci Zavoda za izobraževanje in kulturo Črnomelj v sodelovanju in s skupnimi prizadevanji ustvarili spremembe, ki bodo imele še dolgo pozitivne učinke na opolnomočenje ranljivih oseb, njihovo vključenost v bolj raznoliko in strpno družbo ter kulturno pestrost v lokalnem okolju.
20
21
PODROČJE IZOBRAŽEVANJA ODRASLIH
Pomurske lekarne Murska Sobota Opolnomočenje starejših pacientov za pravilno uporabo zdravil Projekt Pomurskih lekarn se je osredotočal na opolnomočenje in usposabljanje starejših za pravilno uporabo zdravil, namenjenih zdravljenju kroničnih nenalezljivih bolezni, ter kot tak podprl izobraževalni, poklicni in osebni razvoj sodelujočega osebja. Učinkovito je prispeval k internacionalizaciji obeh sodelujočih organizacij, Pomurskih lekarn Murska Sobota in Ljekarne Čakovec, ki sicer uspešno delujeta v lokalnem okolju in naslavljata ciljno skupino odraslih, ki si prizadeva za preventivo in kurativo na področju skrbi in ohranjanja zdravja. Tekom projekta so izdelali 202 osebni kartici zdravil, zasnovali inovativni mednarodni izobraževalni modul za starejše na temo pravilne in varne rabe zdravil, izvedli 20 javnih predavanj na temo varne uporabe zdravil za starejše ter 40 aplikativnih delavnic o zdravljenju kroničnih nenalezljivih bolezni. Rezultati projekta so bili zelo uspešno implementirani v redno delo sodelujočih organizacij. Vsebine projekta so bile ponujene tudi različnim združenjem, predstavljene so bile kot predavanja ali delavnice, izvajali pa so jih tudi po zaključku projekta, kar dokazuje na potrebnost tovrstne dejavnosti, dolgoročno usmerjenost ter trajnost učinkov in rezultatov izvedenega projekta.
22
Zlati kabel 2023
25
24
Zlati kabel 2022
STAROSTNA KATEGORIJA 16 - 19 LET
Dijaški dom Nova Gorica Euro The New Currency
Projekt, v katerem je sodelovalo 9 šol partneric s Hrvaške, iz Slovenije in Litve, je dijake popeljal v svet bančništva. Sodelujoči so v različnih obdobjih uvajali evro kot nacionalno valuto. Tekom projekta so v mednarodno mešanih ekipah raziskovali in analizirali vpliv uvedbe valute evro na gospodarstvo in družbo v posameznih državah ter predlagali smernice za krepitev gospodarstva v prihodnje, s tem pa so poleg jezikovnih in digitalnih kompetenc krepili tudi finančno pismenost. Slovenski dijaki so v okviru bivanja v dijaškem domu, ki prek lastnih aktivnosti promovira evropske vrednote in aktivno preživljanje časa v domu, delili tudi svoje izkušnje ob uvedbi nove valute s sovrstniki. V bogatem naboru aktivnosti so obeležili svetovni in evropski teden denarja, raziskovali zgodovino osebne inflacije, izdelali časovnico centralnih bank, ustvarjali video posnetke in knjige o evru, vse v duhu sodelovalnega dela mednarodnih projektov eTwinning. Poleg platforme ESEP/ eTwinning je uigrana projektna ekipa aktivnosti v projektu zelo dobro podprla tudi z drugimi e-orodji, kot so: Canva, Micorsoft Forms, Kahoot, Padlet.
26
27
Evropska nagrada za inovativno poučevanje 2023
28
29
Poklicno srednješolsko izobraževanje
Osnovnošolsko izobraževanje
Osnovna šola Radlje ob Dravi proSTEMgirls
Šolski center Ptuj Go-Car-Go Plus
Projekt proSTEMgirls je motiviral in opolnomočil učiteljice in dekleta v višjih razredih osnovne šole na t. i. področju STEM , ki je angleška kratica za predmete S cience, T echnology, E ngineering in M athematics. Gre za angleški izraz, ki označuje širšo skupino področij in disciplin, povezanih z znanostjo in tehnologijo ter vključuje predvsem matematiko, naravoslovje, računalništvo, inženiring in sorodne discipline. V okviru projekta sta slovenska in srbska šola sodelovali pri dejavnostih, kot so delavnice Micro:bit za začetnike v programiranju, uporaba laserskega gravirnega stroja in odprtokodne programske opreme (Inkscape) za oblikovanje in ustvarjanje različnih izdelkov. V projektu so z laserskim gravirnim strojem nastali številni uporabni in estetski izdelki, predvsem pa je projekt izboljšal kompetence učiteljic in učenk (dekleta, stara od 10 do 14 let) na področju STEM ter spodbujal inovativnost, ustvarjalnost, sodelovanje in inkluzijo. Deklice se sedaj v večji meri odločajo za obiskovanje naravoslovnih predmetov, kot sta računalništvo in robotika.
Projekt Go-Car-Go Plus je prek procesa izdelave avtomobilov na električni pogon izpostavil vrednost poklicnega in strokovnega izobraževanja. Dijaki strojne šole Šolskega centra Ptuj so v vlogi koordinatorjev usmerjali osnovnošolce iz sedmih različnih osnovnih šol, med njimi tudi iz šole za učence s posebnimi potrebami, pri izdelavi avtomobilov na električni pogon ter jim tako nudili izkušnjo poklicnega izobraževanja iz prve roke. Za spremljanje napredka posameznih ekip so razvili tudi posebno mobilno aplikacijo in s tem izboljšali svoje digitalne kompetence. Učenci - udeleženci so v projektu pridobili kompetence na področju robotike, programiranja, tehnologije in okoljske ozaveščenosti. Sodelujoče osnovne šole so poleg tega izboljšale svoje programe z vključevanjem novih vsebin in inovativnih učnih metod. V projektu je še posebej izstopalo sodelovanje in povezovanje med različnimi skupinami udeležencev – učitelji oziroma mentorji iz različnih šol, dijaki in osnovnošolci. Na šolskem centru Ptuj po projektu opažajo višje število vpisanih dijakov, kar med drugim pripisujejo tudi učinkom nagrajenega projekta.
30
31
www.cmepius.si
Page 1 Page 2 Page 3 Page 4 Page 5 Page 6 Page 7 Page 8 Page 9 Page 10 Page 11 Page 12 Page 13 Page 14 Page 15 Page 16 Page 17Made with FlippingBook Online newsletter