Lymfekreftbladet 2/2023

Vi kommer til Bergen, Trondheim og Stavanger, i tillegg til Oslo. Så snart vi har alle brikkene på plass vil vi dele informasjonen med våre medlemmer, samt på Facebook og nettsiden. Lymfekreftforeningen samarbeider med Kreftforeningen og de andre pasientforeningene om flere saker, blant annet likepersonstjenesten. Det har vært avholdt noen kurs for nye likepersoner, og det jobbes også med kurs for å kurse kursledere, slik at vi kan fortsette å lære opp nye likepersoner. Alt dette vil bidra til å revitalisere likepersonstjenesten, i tillegg til at vi jobber fra vår egen kant med å synliggjøre og tilgjengeliggjøre våre eksisterende likepersoner. Dette er en viktig oppgave for foreningen, som vi setter høyt på vår agenda.

Facebook-innsamlinger til foreningen, dette setter vi stor pris på! Det er blant annet takket være denne støtten at vi kan fortsette å jobbe for våre viktige saker, som kampen for godkjenning av nye behandlinger. Jeg ønsker også å sende en ekstra hilsen til deg som går sommeren i møte med behandling, og til alle der ute som er pårørende. Husk på Lymfekreftforeningens likepersonstjeneste, som er for både den som er syk og pårørende! Ta gjerne kontakt, en å prate med kan gjøre deg godt! Du finner oversikt over våre likepersoner bakerst i bladet, eller på vår nettside. Til sist vil jeg ønske god sommer, og håper at du finner sommerutgaven av Lymfekreftbladet interessant!

Lytt til podcasten her: kreftkompasset.no/podkast

Kreftkompasset – fordi reddet liv også skal leves

 Carita Teien  Trine Lise Nilsen

Lotta Våde er en av de fire sykepleierne som står bak Kreftkompasset.

til mennesker som har fått behandling for kreft. Du møter også deres pårørende, deres etterlatte, helsepersonell og av og til politikere. Podcasten har som mål å tilby håp, mot, humor og glede. Mentorskapsprogrammet til Kreftkompasset er ganske unikt. Programmet går ut på å koble en person fra privat næringsliv, som så blir en mentor, for en person som har gjennomgått kreftbehandling. Mentorskapet har en varighet på ett år, og tanken er at vedkommende skal få hjelp og støtte til utfordringene man møter i arbeidslivet, enten man har utfordringer med å komme ut i arbeidslivet, eller om de er knyttet til den man allerede står i. Kreftkompasset har altså mange fine ressurser for deg som er kreftoverlever, kreftpasient, eller pårørende til en med kreft.

Kreftkompasset er et initiativ drevet av fire sykepleiere med lang erfaring innen kreftomsorg, samt to personer som selv har kjent på kroppen hvor tøff en kreftbehandling kan være. I Norge har vi som regel veldig god behandling, men tiden etter behandling er en som mange opplever som å bli overlatt til seg selv, ofte rådløs. Kreftkompasset har en visjon om at ingen skal møte kreft, eller tiden etter behandling, alene. Derfor tilbyr Kreftkompasset en rekke ressurser, i form av foredrag, mentorskaps- program, podcast, blogg med mer. Da dette bladet gikk i trykk tilbydde de noe de kalte for Sommerkompasset, som var en digital samling for å forberede seg til sommeren, for de som føler på at sommeren, med ferie, reise og fravær av rutiner, kan være en krevende tid.

Jeg ønsker å benytte anledningen til å takke alle som har bidratt med gaver og

Du har vel husket å betale medlemskontingenten? Som medlem i Lymfekreftforeningen er du med og støtter vårt arbeid med å sørge for best mulig behandlings- og rehabiliteringstilbud for mennesker rammet av lymfekreft. Som medlem får du i tillegg:

• Lymfekreftbladet, tilsendt fire ganger per år • Invitasjon til lokale og nasjonale arrangementer • Et nettverk av mennesker som har vært gjennom det samme som deg

Medlemskap koster kr 350 per år, og familiemedlemskap koster kun kr 50 per familiemedlem. Medlemskontingenten er en viktig inntekt for foreningen og for vårt arbeid. Takk for din støtte og engasjement – sammen kan vi gjøre en forskjell!

I podcasten til Kreftkompasset møter du en rekke mennesker som gir innblikk i hverdagen

Du finner mer informasjon på deres nettside:  kreftkompasset.no

Lymfekreftbladet 2/2023 5

Made with FlippingBook - professional solution for displaying marketing and sales documents online