RAPORT Diagnoza potrzeb nauczycieli seniorów

8. Komentarze do wyników i wniosków z badania z perspektywy subregionów, przygotowane przez Wydziałowe Zespoły Robocze MSCDN (WZR)

6.3. Wyzwania kompetencyjne

• Potrzeba aktualizacji kompetencji cyfrowych. Dynamiczny rozwój technologii cyfrowych powoduje konieczność stałego podnoszenia kompetencji w zakresie obsługi narzędzi komunikacyjnych, platform edukacyjnych czy apli - kacji wykorzystywanych w działaniach społecznych i projektowych. Dla części nauczycieli seniorów barierą jest brak systematycznego wsparcia szkoleniowego dostosowanego do ich potrzeb i tempa uczenia się. • Wsparcie w pracy projektowej. Aktywność w środowisku lokalnym coraz częściej wiąże się z realizacją projektów finanso - wanych ze środków zewnętrznych. Nauczyciele seniorzy wskazują na potrzebę wsparcia w zakresie planowania, pisania wniosków, rozliczania projektów oraz pracy w zespołach międzysektorowych. Rozwój tych kompetencji może znacząco zwiększyć ich skuteczność i poczucie sprawczości. • Przeciwdziałanie wypaleniu i spadkowi motywacji. Wieloletnia praca w zawodzie nauczyciela, a także zmiany systemowe w edukacji, mogą sprzyjać poczuciu zmęczenia i obniżeniu motywacji do dalszego zaangażowania. Koniecz - ne jest tworzenie przestrzeni wsparcia – zarówno rozwojowego, jak i psychologicznego – które umożliwią wzmacnianie dobrostanu, poczucia sensu oraz wartości społecznej podej - mowanych działań. Zidentyfikowane wyzwania wskazują, że rozwój aktywności nauczycieli seniorów w subregionie wymaga podejścia zintegrowanego – łączącego działania systemowe, organizacyjne i kom - petencyjne. Tylko spójna strategia, oparta na współpracy instytucjonalnej i długofalowym wsparciu, pozwoli w pełni wykorzystać potencjał tej grupy jako ważnych uczestników życia społeczności lokalnych.

7. Propozycje wzbogacenia aktualnej oferty aktywizacyjnej

Nowe formy działań koncentrują się na wykorzystaniu potencjału nauczycieli seniorów jako men - torów, ekspertów i animatorów współpracy. Łączą aktywność stacjonarną i zdalną, zwiększają dostępność wsparcia oraz wzmacniają transfer wiedzy między pokoleniami, co odpowiada na zróżnicowane potrzeby subregionów i środowisk edukacyjnych.

7.1 Nowe formy działań

• Mentoring międzypokoleniowy – systemowe pary mentoringowe łączące nauczycieli se - niorów z młodszą kadrą pedagogiczną, w których seniorzy przekazują wiedzę praktyczną, wspierają planowanie działań dydaktycznych i doradczych oraz pomagają w rozwiązywaniu problemów pedagogicznych. • Projekty międzypokoleniowe – działania łączące uczniów, nauczycieli seniorów i społeczność lokalną (np. projekty historyczne, obywatelskie, społeczne). Seniorzy pełnią rolę mentorów i moderatorów, wzmacniając kompetencje społeczne uczestników.

212

Made with FlippingBook - Online Brochure Maker