Autisme i dag 3/2025

Innlegg fra erfaringsrådet

tenker jeg det kunne vært hensiktsmessig å få til- bud om den typen tett og langvarig oppfølging før ting blir så ille at man havner i psykiatrien. En mulig løsning kunne vært å utvikle en egen variant av IPS modellen tilpasset autistiske deltagere. Det tiltaket jeg har mest tro på i statsbudsjettet er styrkingen av ordningen med varig lønnstilskudd. Nav har muligheten til å innvilge lønnstilskudd til bedrifter for å insentivere dem til å ansette arbeids- tagere med ekstra oppfølgingsbehov eller nedsatt produktivitet. Nav kan innvilge både midlertidige og varige lønnstilskudd. Tradisjonelt har begge disse ordningene gått fra den samme, meget begrensede, pengepotten. De siste årene har Nav nesten uteluk- kende prioritert midlertidige lønnstilskudd, mens i årets budsjett vil det settes av øremerkede midler til bruk av varige lønnstilskudd. Jeg tenker dette kan være en god løsning for mange autister som trenger trygge og forutsigbare rammer for å lykkes i arbeidslivet. Det vil nok være stor konkurranse

om disse midlene og jeg skulle ønske at politikerne kunne signalisert til Nav at autister burde vært en prioritert målgruppe for denne ordningen. Arbeidsinkludering handler selvfølgelig om mer enn bare tiltak og budsjetter. Holdninger er kan- skje enda viktigere, og når norske politikere ikke har gjort noe for å følge opp NOU fra autismeutvalget i 2020, så sender de et tydelig signal om at de ikke bryr seg. Jeg fikk sjansen til å delta på konferansen til Autism Europe i Dublin i høst. Den ble åpnet av to irske ministere som begge snakket om viktighe- ten av nevromangfold. De ble etterfulgt av ordfø- reren i Dublin som fortalte om Dublins ambisjoner for å bli Europas første sertifiserte autismevennlige hovedstad. Vi skal ikke ta alt som sies i slike fest- taler for god fisk, men det var forfriskende å høre topp-politikere som faktisk ønsket å vise at det bryr seg om denne tematikken. Jeg får dessverre sjel- dent den samme følelsen her hjemme i Norge.

Jubileumssponsor:

BPA Frihet til å leve

Med BPA bestemmer du over eget liv. Hos oss får du bistand til å søke, veiledning og oppfølging - gratis og uforpliktende. Med landsdekkende lokalkontorer er vi der du er.

AUTISME I DAG 59

Made with FlippingBook Digital Proposal Creator