Lokallagsaktiviteter
Ridning og lek
– Når du er sammen med hesten, senker roen seg, sier Toril Eriksen. Hun samler barn og unge i Buskerud til ridning – mens Autismeforeningen i Oslo inviterer til leking med mer skjerming og mindre sanseinntrykk.
Tekst og foto: Georg Mathisen
T.v. Toril Eriksen og Star hilser velkommen i stallen. T.h. Raun er en av dem som gjør det koselig for barn og unge på Hest og mestring.
Kan være seg selv Hugo (9) er en av dem som er blitt fast inventar i stallen. Først syntes han sauene var morsommere enn hestene. Nå sitter han trygt på ryggen til shet- landsponnien Michelle. – Det har vært vanskelig å finne på aktiviteter for Hugo, forteller faren Henrik. Han har prøvd fotball, for eksempel, men det var ikke så enkelt. Dyrene på gården, derimot, kommer han godt overens med. – Han liker alle dyrene her inne, forteller Henrik.
En plass å være som du er. Slik beskriver Toril Eriksen stallen. Eriksen driver Hest og mestring på Hønefoss. De siste årene har hun invitert barn og unge til ridning i samarbeid med Autismeforeningen i Buskerud. – Stiftelsen Dam er veldig flinke til å gi støtte, for- teller hun. Gjensidigestiftelsen har også bidratt med midler opp gjennom året. Litt av hovedpoenget med et slikt tilbud er at det bare skal koste en symbolsk sum, sier hun.
AUTISME I DAG 33
Made with FlippingBook Digital Proposal Creator