Høring
Autismeforeningen gir sine innspill til statsbudsjettet Autismeforeningen har vært hyppige gjester på Stortinget i høst. – Vi må være med, og vi må bli hørt for å gjøre livet bedre for dem som har autisme, sier leder Ruth Gravdal.
De får kort tid på seg, men får møte dem som tar avgjørelsene. Gjennom høsten har Autismeforeningens sentralstyre og tillits- valgte deltatt i en rekke høringer for å si sitt om statsbudsjettet. Må være med – Vi er veldig opptatt av at vi må være med, sier Ruth Gravdal. Styrelederen i Autismeforeningen har vært på flere høringer om statsbudsjet- tet. Også Sondre Bogen-Straume, Kirsten Bergundhaugen, Titti Aarnes og Sonja Lillevik har representert foreningen på Stortinget. – Vi må bli hørt for at livet skal være bedre og mer rettferdig for dem som har autisme, og ikke minst for alle rundt som er glade i dem, sier Gravdal. Vet for lite om autisme Etter at statsbudsjettet legges frem, åpnes det for høringer om budsjettet med Stortingets fag- komitéer. For foreningen er det et utall saker som må tas opp. AiN-lederen nevner høyere utdanning som et eksempel: - Autismeforeningen i Norge jobber for å få autisme inn i pensum i all høyere utdanning. Politi, sykepleier, lærer, psykolog med flere. I dag
er det kun to dager om autisme i løpet av hele psykologistudiet. Det er de som skal utrede og diagnostisere. Det er alvorlig og svært bekym- ringsfullt sier en betenkt Gravdal. Hun har kon- krete eksempler på psykologer som ikke har nødvendig kompetanse om autisme. Jeg tror at hvis folk hadde hatt mer kunnskap om autisme i de forskjellige livsfasene, ville flere blitt møtt med forståelse og kunnskap, sier Gravdal. Får gjennomslag Etter den hektiske «høringssesongen» på Stortinget understreker Ruth Gravdal at det nytter å stille opp og si sin mening, selv om det tar tid. – Det er viktig for oss å gå på høringer, og vi ser at det nytter. Ting tar tid, men vi må så frøene, sier hun. Autismeforeningen er blant annet glade for å se at det i årets statsbudsjett er lagt frem at uføre kan tjene opp til 1G (kr 130 000) uten avkorting. - Vi har jobbet mye interessepolitisk for å få denne økningen, og det var blant annet tema i vår dialog med Tonje Brenna tidligere i år, forteller Gravdal.
AUTISME I DAG 9
Made with FlippingBook Digital Proposal Creator