Det nærmer seg Lymfekreftforeningens landskonferanse, og jeg gleder meg allerede. Det er så fint å møte både kjente og nye medlemmer til ei hel helg i trygt og godt fellesskap. Har du meldt deg på? Håper det!
å synliggjøre Lymfekreftforeningen og arbeidet som faktisk blir gjort. Forhåpentligvis vil flere støtte opp med å bli medlemmer. Lymfekreftforeningen gir også innspill til regjeringens kreftstrategi «Felles innsats mot kreft», og samarbeider med de andre pasientforeningene via Kreftforeningen. Her påpekes det allerede i forordet at «Vi er inne i en tid med uante muligheter. Forskningen skyter fart, og kunstig intelligens gir oss verktøy som revolusjonerer både diagnostisering og behandling. Aldri har framtiden sett lysere ut for mulighetene i kreftbehandlingen. For å nå målene i denne strategien er samarbeid vår viktigste ressurs». I skrivende stund forbereder jeg meg til digitalt innspillsmøte om «Revisjon pakkeforløp kreft» ved Helsedirektoratet. Lymfekreftforeningen vil være representert ved Nina Norstrand på brukmedvirkerseminar, med Nasjonalt servicemiljø for medisinske kvalitetsregistre.
Mestring og sosial støtte betyr mye for både pasient og pårørende.
Erfaringsutveksling har stor betydning i hele sykdomsfasen, både under behandlingen og ikke minst etterpå. Kreftbehandling handler ikke bare om å overleve. Det er stadig noen som tar kontakt med foreningen, selv mange år etter at de ble behandlet for lymfekreft. Spørsmål de vil drøfte, kan være alt fra tannhelse og hjerteproblemer til arbeidsliv og sosiale utfordringer. Det å være alene med sine tanker og møte lite forståelse, er noe som ofte framkommer. Etter slike samtaler kjenner jeg at det fortsatt er givende å være styreleder i Lymfekreftforeningen. Livskvalitet gjennom hele sykdomsfasen er svært viktig. Da hovedstyret samlet seg for å utforme foreningens nye strategi, stod lokallag, brukermedvirkning og likepersonstjenesten på agendaen. Det helsepolitiske engasjementet og foreningens faglige råd har stor betydning. Det er viktig
Lokallagene er i gang med årsmøter. Du finner en oversikt over nye styresammensetninger på www.lymfekreft.no . God lesning!
5
LYMFEKREFTBLADET 1/2025
Made with FlippingBook Digital Proposal Creator