Referat af Byrådets møde d. 20.12.2016

Selve anlægsarbejdet kan først påbegyndes, når lodsejerforhandlinger er afsluttet og diverse myndighedstilladelser er indhentet. Anlægsarbejdet forventes gennemført i løbet af 2019 og skal i følge tidsplanen afsluttes den 31.12.2019.

Udsætning af fisk og muslinger foregår løbende og skal være afsluttet den 31.03.2021.

Gennem hele perioden foretages overvågning, således at effekten kan registreres.

Økonomiske oplysninger Der er ikke fremkommet nye økonomiske oplysninger siden 1. behandlingen af projektet. Der er lavet et oprindeligt estimat på omkostningerne i forbindelse med LIFE-ansøgningen. Niras har som rådgiver kommet med et bud i forundersøgelsen, som ligger væsentligt over administrationens eget bud. Det vil først være muligt at sige noget endeligt om omkostningerne, når projektet er blevet detailprojekteret og har været i udbud. Det vil ifølge den foreløbige tidsplan først ske i løbet af 2018.

Lovgrundlag Vandløbsloven Naturbeskyttelsesloven

Bilag Tidsplan Sammenskrivning af spørgsmål / svar fra borgermødet Materiale modtaget efter borgermødet: - Christian Holt - Stig Hansen m.fl. Økonomi

Center for Økonomi og Analyse kan oplyse, at der på anlægsbudgettet for perioden 2017- 2020 er afsat et rådighedsbeløb på 12 mio. kr. i udgifter og 6 mio. kr. i indtægter til ovennævnte formål. Centret har p.t. ikke yderligere bemærkninger, da det forventes, at de samlede udgifter til projektet kan holdes inden for denne ramme.

Made with FlippingBook - Online magazine maker