Matchblad 20260718

Matchblad inför Östers IF - IK Brage.

MATCHDBLAD ÖSTERS IF IK BRAGE

SPIRIS ARENA

DAGENS MATCHVÄRD

SOMMARENS TRÄNINGSLÄGER Östers IF - Lyngby BK

KLUBBDIREKTÖREN HAR ORDET

Sommar och semestertider för många. VM går nu in i sin slutfas men framför allt är Superettan tillbaka efter ett kortare uppehåll. Klassiska Brage som vi stött på många gånger under de senaste åren kommer på besök till Växjö och Spiris Arena. Laget har kommit hem från ett kortare läger på Ekerum och har tränat en vecka på hemmaplan. Öland bjöd som vanligt på både fint väder och fantastiska förutsättningar fotbollsmässigt. På lägret dök ett nygammalt ansikte upp igen. Med fem säsonger i rödblått på meritlistan har han växt fram till en profil i föreningen och jag vet att det är många med mig som är glada över att Tatu Varmanen är hemma igen. Brage parkerar just nu på en elfteplats i tabellen och har haft en vårsäsong som gått lite upp och ner. Det är ett av lagen som både producerat och släppt in mest mål men högstanivån i laget är hög. Därmed ett varningens finger höjt inför matchen. Även Öster har visat sig svårslagna när allt stämmer och jag vet att både spelare och ledare längtat efter att det skall dra igång igen. Trots två spelmässigt godkända matcher blev det förlust mot både Falkenberg och Varberg i avslutningen så det är ett revanschsuget lag som vill gå ut och visa upp sig på bästa sätt inför hemmapubliken.

Vi hade under förra veckan en planinspektion på Spiris Arena och det känns bra att vi återigen får fyra stjärnor och testvärden som är historiskt bra. Faktiskt det bästa som uppmätts på planen så jag vill skicka en stor eloge till våra duktiga planskötare. Även renoveringen av hybridplanen på Arenastaden har gått enligt plan och kan förhoppningsvis tas i bruk inom de närmaste veckorna. Förutsättningarna inför hösten är därmed goda. Passa på att besöka vår merchendiseshop inför matchen som är påfylld med många spännande saker och som du vet sker alltid den bästa matchuppladdningen upp på Östergatan. Vill också slå ett slag för Österhjärtat som är ett utmärkt sätt för dig som vill stödja föreningen i ditt hjärta. Vid varje vinst bidrar du med 96 kronor till världens vackraste förening och all information kring detta finns på hemsidan. Jag hoppas att få se många vackra pins på både kavajslag och jackor framöver. Vill du också fortsätta att få se vackra tifon på våra matcher framöver så letar Tifogruppen just nu efter en ny lokal för sin verksamhet. Om du känner till någon lämplig lokal så ta gärna en kontakt med mig så hittar vi en lösning tillsammans. Den som vill mest vinner! Jens Magnusson Klubbdirektör

MATCHENS HÅLLTIDER 15.00 Matchuppladdningen på Östergatan startar 15.30 Östershopen öppnar 16.00 Arenainsläpp, serveringsytor och kiosker öppnar 16.15 Uppvärmningen startar 16.45 Då stiger solen åter över Staglaberg 16.53 Stjärnorna i Öster 17.00 Avspark

DAGENS MATCHBOLL

INTERVJU MED DENNIS OLSSON

Superettan återstartar och det är IK Brage som står för motståndet när Österhösten ska starta. Vi tog ett snack med Dennis Olsson om matchen och hur det ska bli att spela om poäng igen. - Det är därför man spelar fotboll. För att man ska ha något att vinna eller förlora så det är bara roligt och jag tycker det ska bli extra kul att spela här hemma igen. Hur har de senaste veckorna varit med först ledighet och sedan träningsläger och förberedelser? - Det var skönt att få ladda batterierna på distans lite först och sedan har vi kommit tillbaka på ett bra sätt med bland annat ett träningsläger på Öland där vi kom ihop fint som grupp. Vi ser fram emot att göra något starkt och bra tillsammans här framöver. Vad fick ni för svar i träningsmatchen mot Lyngby tycker du? - Att vi har mycket att jobba på men att vi även har kommit väldigt långt i många bitar.

- Vi mötte ett bättre lag än vad vi är just nu men vi kan ta med oss många bitar från matchen både i det defensiva och att vi skapade en del offensivt. Vad blir viktigt i matchen mot Brage? - Att vi börjar ta poäng igen. Vi har haft två matcher som varit okej, eller ja nästan bra till och med, men vi har inte tagit några poäng. Om vi kan fortsätta att göra bra prestationer kommer poängen även att komma. Inför omstarten av Superettan ligger vi just nu på en åttonde plats i tabellen med 20 inspelade poäng. - Det handlar om de klassiska klychorna nu inför höstsäsongen. Att vi tar match för match och dag för dag hela tiden. Vi måste kämpa för att bli bättre och om vi blir bättre så kommer resultaten att komma. Det ska bli riktigt kul att komma igång med matcherna igen!

FRIBERG EFTER MATCHEN MOT LYNGBY

Sommarens träningsmatch mot det danska Superligalaget Lyngby BK slutade med förlust 3-0 efter tre halvlekar á 45/45/30 minuter. Så här sa huvudtränare Daniel Friberg efter slutsignal. - Det är svårt att sammanfatta på något sätt, det blir lite märkligt i skallen på något sätt när man försöker summera matchen. Den blev ju väldigt lång och med många olika moment vilket jag aldrig varit med om innan, berättade Daniel Friberg och fortsatte att analysera: - Det var en väldigt bra värdemätare. Det är ett otroligt duktigt lag som var på andra sidan och jag skulle bedöma det som ett bra allsvenskt lag. De hade en enorm intensitet, var bra i presspelet, bra i duellspelet och skickliga med bollen så det var ett väldigt duktigt lag. Gällande den egna prestationen var Daniel Friberg till stor del nöjd trots förlusten.

- Över de första 65-70 minuterna tycker jag att vi matchar Lyngby väldigt bra. Vi släpper in mål på fast situation vilket är något som vi verkligen behöver förbättra under hösten här. Men utöver det så gör vi många bra saker där ute. Defensiven har vi lagt ner mycket tid på och jag tycker att vi följer matchplanen på ett bra sätt. Många spelare fick många minuter. Det måste varit en bra genomkörare? - Ja absolut! Det var många spelare som gjorde bra ifrån sig i sina individuella insatser och det blir en bra erfarenhet och läropeng för oss alla att möta ett lag som kanske är någon nivå över oss, åtminstonde just nu.

västflyg.se TA FLYGET TILL SÄLEN I VINTER

Upplev det snabbaste och skönaste sättet att resa till fjällen. På endast 75 minuter flyger du direkt från Växjö till Sälen. Avgår torsdagar och söndagar i vinter.

1

CARL LUNDAHL PERSSON

24

AL-HUSSEIN SHAKIR

EVENT: 33

EVENT: 7

MICHAEL HARTMANN

CHRISTIAN KOUAKOU

2

AAPO MÄENPÄÄ

9

LINUS CARLSTRAND

3

10

KINGSLEY GYAMFI

OSCAR UDDENÄS

4 SEBASTIAN STARKE HEDLUND

18

MUSA NJIE

MATTIS ADOLFSSON

MATIAS TAMMINEN

5

19

14

DENNIS OLSSON

23

SAMUEL BURAKOVSKY

*Inte officiell matchtrupp

16

RAYMOND ADJEI

20

MUSA JATTA

21

VINCENT LIND

6

NOAH SÖDERBERG

8

DANIEL ASK

11

FILIP WILTOHRN OLSSON

15

TATU VARMANEN

ÖSTERS IF

17

HANNES BLADH PIJACA

MAGNUS CHRISTENSEN

26

29

KARL WENDT

1

VIKTOR FRODIG

11

ANTON LUNDIN

EVENT: 13

ADRIAN ENGDAHL

EVENT: 12

ALEX MORTENSEN

30

JOHAN GUADAGNO

15

OLIWER STARK

2

ALEXANDER ZETTERSTRÖM

17

PONTUS JONSSON

3

TEODOR WÅLEMARK

19

HARIS BRKIC

4

MALTE PERSSON

20

GUSTAV NORDH

5

LORIK KONJUHI

28

GIEDON GRANSTRÖM

16

9

NOEL SIGURDSON

FILIP TRPCEVSKI

21

NOAH ÖSTBERG

14

JAKOB SKILLE

*Inte officiell matchtrupp

22

TOBIAS STAGAARD

23

FELIX HÖRBERG

24

ANDERS HELLBLOM

6

LASSE MADSEN

7

MARINUS LARSEN

8

ALBIN SPORRONG

IK BRAGE

10

GUSTAV BERGGREN

KLICKA HÄR FÖR ATT GÅ MED I ÖSTERHJÄRTAT!

HALVA

POTTEN

KLICKA HÄR FÖR ATT KÖPA DINA LOTTER!

INTÄKTERNA FRÅN HALVA POTTEN GÅR TILL VÅR UNGDOMSVERKSAMHET.

LADDA UPP PÅ ÖSTERGATAN!

Vi öppnar två timmar före avspark. Om restaurangen inte är fullbokad är du välkommen på drop-in i mån av plats. För att säkra din plats rekommenderar vi starkt att boka bord genom att mejla ostergatan@ostersif.se. Observera att du som har köpt ICA-biljett eller ståplatsbiljett till matchen inte har tillgång till restaurangen. I stället är du varmt välkommen till BAR1930.

BAR1930

Utöver vår restaurang finns sportbaren BAR1930 – en självklar samlingsplats för alla Östersupportrar före och under matcherna i Superettan. Här beställer du enkelt både mat och dryck direkt i baren. BAR1930 öppnar två timmar före matchstart, och som medlem i East Front har du alltid 10 % rabatt på hela notan. När vädret tillåter håller sportbaren även sin stora uteservering öppen.

ÖSTERSHOPEN

MATCHENS VARA

Östershopen öppnar alltid två timmar före avspark och ingång sker utvändigt på Spiris Arenas östra sida. Förutom våra nya matchtröjor för säsongen 2026 har vi även fått in flera andra nyheter, bland annat en ny halsduk! Innanför huvudentrén på Spiris Arena finns även vår populära souvenirvagn där ni kan köpa mössor, halsdukar, kepsar m.m. Psst! Glöm inte bort att du som medlem i Östers IF alltid har 10% rabatt.

T-SHIRT LIMITED EDITION 349 SEK

FOR READING Thank you

CONGRATULATIONS ON COMPLETING THIS JOURNEY TOWARDS BECOMING A SUCCESSFUL CONTENT CREATOR!

OLIVIA WILSON BUSINESS STRATEGIST

OLIVIA WILSON COPYWRITER EDITOR

WWW.REALLYGREATSITE.COM @REALLYGREATSITE

OLIVIA WILSON

WORKBOOK

Det finns många rediga smålänningar En del kan hamna i fängelse på grund av sitt jobb

Du, Kristina, är en av dem. Är det något som skrämmer dig?

Kristina Bingström Chefredaktör och ansvarig utgivare på Smålandsposten

KLICKA För att se Kristinas svar

NÄSTA HEMMAMATCH 27 JULI 19.05 Östers IF vs Varbergs BoIS

Page 1 Page 2 Page 3 Page 4 Page 5 Page 6 Page 7 Page 8 Page 9 Page 10 Page 11 Page 12 Page 13 Page 14 Page 15 Page 16 Page 17 Page 18 Page 19 Page 20 Page 21 Page 22 Page 23 Page 24

Made with FlippingBook - professional solution for displaying marketing and sales documents online