Revista Derive - No. 1

ești scenograf. Nu poți să nu mai lucrezi nicăieri. Cred însă că ce spunea Radu este just. Putem să avem niște limite mai clar definite.

Radu Nica

S-ar putea să fie o problemă când cineva este membru în consiliul artistic al unui teatru și acel teatru are opt nominalizări la premii. Sincer, e un pic frapant când se întâmplă lucrul acesta. Însă cred că se poate învăța din istoria foarte amplă a acestei Gale, iar pe baza acestei istorii, se pot trage niște concluzii legate de limite și de criterii. Aș spune foarte pe scurt că e important să existe niște criterii, cum spunea Radu, apropo și de această transparență, dar și apropo de abuzuri. Ar putea fi specificat că dacă se știe dinainte de genul ăsta de abuz, respectivul spec- tacol sau regizor sau echipă sau actor să nu mai fie propus spre nominalizare.

Eugen Jebeleanu

Aura Corbeanu

D ar un jurist vine și întreabă dacă este dovedit juridic acest gen de conflict.

Eugen Jebeleanu Mihaela Michailov Aura Corbeanu Eugen Jebeleanu

Tocmai de aceea ar trebui să existe un criteriu care să fie specificat acolo.

Î n același timp, cazul lui Zholdak a fost destul de cunoscut și a fost chemată în Teatrul Maghiar din Cluj poliția când actrița a fost agresată.

D ar de ce tocmai acum a apărut această discuție în teatrul românesc?

Asta mi se pare, sincer, o întrebare inutilă. De ce tocmai acum? E ca și cum întrebi victima de ce vorbește după zece ani. Ea e victimă și la un an de la evenimentul care a traumatizat-o, și la zece ani; tot victimă se numește. Eu nu mă opun ca acești artiști să continue să-și exercite activitățile în orice domeniu. Dar nu mi se pare OK să le punem un premiu în brațe, să-i pro- movăm. Pentru că, încă o dată, transmitem un mesaj, indiferent de faptul că trebuie sau nu să facem dreptate. Noi, până la urmă, avem datoria, ca artiști, să educăm și să avem un discurs care să meargă înspre o conștientizare a lucrurilor care nu funcționează bine în societate. Mie mi se pare că face parte din esența însăși a artei. Dincolo de acest aspect, opțiunea ca membrii juriului de nominalizări să fie cei care au fost nominalizați la categoria Cel mai bun critic în anul precedent , mi se pare de luat în calcul, pentru că până la urmă de ce au fost nominalizați?! Pentru că au avut o activitate suficient de bogată încât să merite poziția de a decide cine sunt următorii nominalizați. Eu mă întreb dacă Declan Donnellan, de exemplu, știe de faptul că e nominalizat la aceeași categorie cu cineva care este un abuzator. Mă întreb dacă are o poziție sau nu, pentru că sigur Purcărete are o poziție.

Aura Corbeanu

Silviu Purcărete a avut o poziție față de petiție.

Eugen Jebeleanu

Revenind la categoriile de premii, cred că e vital să intre nominalizări acor- date teatrului pentru publicul tânăr, și știu că aici tu, Mihaela, vorbești de

117

Made with FlippingBook - professional solution for displaying marketing and sales documents online