Mocart i Betoven Beč je bio dom dvojici najve - ćih kompozitora svih vreme - na – Mocartu i Betovenu iako ni jedan ni drugi u njemu ni - su bili rođeni. Mocart je iz Sal - cburga došao u Beč kada mu je bilo 25 godina, ali je baš ov - de stekao slavu i napisao naj - bolja dela. Uprkos teškoj fi - nansijskoj situaciji, do smrti je odbijao da ode iz Beča u kom je umro tragično, misterio - zno, ostavivši nam „Rekvijem“ za kraj... Danas u ulici Dom - gase 5 u Prvom okrugu gra - da, nedaleko od katedrale Sve - tog Stefana, možete obići dom u kom je živeo od 1784. do 1787. godine. Na četiri sprata kuće koja je pretvorena u mu - zej dostupne su vizuelne i au - dio-instalacije o Mocartovom životu i delu, kao i mnogi isto - rijski eksponati. Betoven je u Beč stigao ne - što kasnije, 1792. godine, ka - da počinje da uči od kompozi - tora Jozefa Hajdna. Njegove prve zrele kompozicije su objavljene 1795. godine i ta - da počinju dani slave koju je doživeo za života. U Beču je živeo sve do smrti. Nikada se nije ženio, retko je putovao, imao je mali krug prijatelja, a sebe je izdržavao bez potre - be za nekim zvaničnim polo - žajem. Njegova monumental - na Deveta simfonija, nastala između 1818. i 1823, premi - jerno je izvedena u Kertnertor teatru u Beču, 7. maja 1824. godine kao kruna Betoveno - vog simfonijskog stvaralaš - tva. U Beču je umro, u tom gradu je i sahranjen.
Hor bečkih dečaka Bečka muzička scena sva - kako ne bi bila ono što jeste da nije i Hora bečkih dečaka. Oko stotinu dečaka između deset i 14 godina je raspode - ljeno u četiri hora koji godiš - nje nastupaju na oko 300 koncerata širom sveta. Hor bečkih dečaka takođe svake nedelje nastupa u Hofburškoj kapeli kao i u njihovoj kon - certnoj dvorani „MuTh“, koja je otvorena krajem 2012. go - dine. U dvorani „MuTh“ Hor bečkih dečaka (među kojima danas ima i devojčica) izvo - di klasični program, ali narav - no, sve više i pop muziku, kao i dečje opere. Njegovi koreni datiraju još iz 1498. godine. Volfgang Ama - deus Mocart je radio sa ho - rom, a Franc Šubert je nekada bio njegov član. Godine 1918. postao je privatna institucija, a njihove carske uniforme posta -
le su mornarska odela. Kapela Carskog dvora, koja se nalazi u centru Hofburga – komplek - sa Carske palate u srcu Beča, može se smatrati domom an - sambla, koji je, naravno, po - zvan i da nastupa na raznim festivalima i koncertnim sala - ma širom sveta. Kapela se pr - vi put zvanično pominje 1296. godine, a tokom vekova su je austrijski vladari više puta pri - lagođavali svom ukusu. Ipak, neki od originalnih gotičkih en - terijera mogu se videti i danas. Celokupni izgled, kojim domi - nira struktura balkona i ora - torija, datira iz vremena Ma - rije Terezije i cara Franca II (1768–1835), dok četiri kapice rebrastog svoda kapele pripa - daju originalnoj gotičkoj struk - turi. Do Carske kapele se može doć i preko unutrašnjeg dvo - ra zamka i Švajcarske kapije ili sa Jozefsplaca (ulaz je iznad Carske riznice).
16 | Er Srbija » Air Serbia
Made with FlippingBook interactive PDF creator