Ritam Srbije / Rhythm of Serbia
Rajkova pećina Rajkova pećina, za koju se ve- zuje legenda o hajduku koji je u nju sakrio opljačkano blago, pred- stavlja izuzetno vredan speleološ- ki objekat. Pećina je proglašena za spomenik prirode I kategori- je i svrstava se u objekte geona- sleđa balkanskog značaja. Nalazi se u istočnoj Srbiji, oko 200 km od Beograda i na 3 km od cen- tra Majdanpeka. Ukupna dužina svih istraženih hodnika i kana- la je 2.304 m, od čega je uređeno 633 m staze za posetioce. Pećinski nakit je izuzetne bele boje, u naj- većem delu prekriven kristalima, zbog čega ova pećina s pravom no- si naziv Bele kraljice srpskih pe- ćina. U pećini je konstantna tem- peratura 8 °C, a vlažnost vazduha iznosi 100%. Pećina Risovača Nalazi se u istoimenom brdu na ulazu u Aranđelovac, uz desnu obalu rečice Kubršnice. Paleonto- lozi su utvrdili da je u ledeno doba u okolini pećine živelo najmanje 20 vrsta sisara, od kojih su neke potpuno nestale sa lica zemlje. Ri- sovača je, inače, jedno od najsta- rijih arheoloških nalazišta na Bal- kanskom poluostrvu. Arheolozi su u njoj pronašli kamene i koštane alatke, te se smatra da je u peći- ni živeo i čovek, neandertalac, u
dama, koje predstavljaju pravu ge- omorfološku retkost u svetu. One ovoj speleološkoj lepotici daju oso- benu vrednost i predstavljaju njen zaštitni znak. Tu je i jedinstveni podzemni vodopad „Izvor života“. Vernjikica Vernjikica je suva pećina kreč- njačkog porekla, na relativno ve- likoj visini i izuzetnih dimenzija podzemnog prostora i pećinskog nakita, ukupne dužine od oko 700m. Ime je dobila po brojnim porušenim stubovima ogromnih dimenzija. Zaštitni znak Vernjiki- ce je stalagmit Kolos, visine 11,5 metara. Mermerna dvorana koja se nalazi pri samom dnu pećin- skog sistema i raspolaže najkva- litetnijim nakitom vredna je ulo- ženog napora da se do nje stigne. Cerjanska pećina Cerjanska pećina (pećina Pro- valija) predstavlja sistem ukupne dužine od 7.149 m koji započinje u selu Cerje i završava vertikalnom kraškom jamom u selu Kravlje. Na oko 3.400 m od ulaza nalazi se sifon- sko jezero. Bogata je pećinskim na- kitom koji se prostire celom njenom dužinom i otkriva predivan podze- mni svet satkan od hodnika i dvo- rana. Njihova prosečna visina je od 15 do 40 m i kriju na stotine mor- foloških i hidroloških oblika, najra- zličitijih formi, veličina i boja, kao i pećinskog nakita. Ulazak je moguć samo i isključivo u pratnji obučenog speleo-vodiča, u malim grupama i u specijalnoj opremi koju možete iznajmiti pred sam ulazak u pećinu.
periodu od pre 50 hiljada do pre 35 hiljada godina. Fosilni ostaci životinja i alatke pećinskog čove- ka danas se čuvaju u Narodnom muzeju u Aranđelovcu. Potpećka pećina Potpećka pećina se nalazi u se- lu Potpeć, 14 km od Užica. Ulaz u ovu pećinu spada u red monu- mentalnih dela prirode. Džinov- ski portal u obliku potkovice, vi- sok 50 m, a širok 12 m pri dnu, odnosno 22 m pri vrhu, najviši je pećinski ulaz u Srbiji. Izdubljen je na krečnjačkoj litici, čiji je vertikal- ni deo visok 72 m. Ulazno-silazna staza ima preko 700 stepenika.
78 | Srbija » Serbia
Made with FlippingBook interactive PDF creator