Aar 1858 d. 14de Septbr afholdtes et Møde paa sædvanligt Sted
7, Fra Skolelærer Ohlsen var kommen en Skrivelse hvori han anholder om Forstanderskabets Medvirkning til at faae ordnet de m? Fordelingen af de mindre Degnepræstationer og Ydelsen af Fourage, som han hidtil har oppebaaret af Hans Sørensens Forrige Gaard, som nu er udstykket. Formanden fremlagde et Forslag til at ændre denne Fordeling og ligeledes Fordelingen af NaturalPræstationerne for i Aar til Fattighusett. og dette Forslag blev bifaldet 8, En Tegning, som var modtaget for Muurmester Randlev over den paatænkte Skole i Kyse blev antaget 9, Forstanderskabet havde først idag været samlet i Kyse med Bymændene og Forvalter Bøving Der blev modtaget Erklæring af Bymændene at de vilde jevne og fylde Pladsen, som var udseet til Skolen, saaledes at den kunde nyttes til Bygge og Haveplads. Ligeledes Tilbud fra Nicolai Pedersens Enke at overlade Vænget for 6 Rdlr aarligt og Steegjærdet paa Pladsen for en Kjøbesum af 10 Rdlr ? de 2 Rdlr aarligt erklærede Bymændene at ville betale., Fremdeles erklærede Forvalter Børing, at Herskabet overlod hele Pladsen uden betali at fordre noget Vederlag, og endelig blev gjort Aftale med Søren Jensen om at et Hiørne gaaer af hans Have, saaledes at han til Vederlag fik endeel af Pladsen bag ved Haugen. Om alt dette blev optaget en skriftlig Erklæring som blev underskrevet af alle Vedkommende og bliver at ? ved Sogneforstanderskabets Papirer 10. Det blev vedtaget at gjøre Indstilling af om den udseete Byggeplads og en Byggeplan efter den antagne Tegning i Henhold til Ministeriets Resolution og hvad der tidligere er passeret i Sagen og i denne Anledning vilde ??
1, Formanden refererede at han havde modtaget en Skrivelse fra Amtet om Jordemoderhusets Reparation og at han paa Forstanderskabets Vegne ligesom i en tidligere Skrivelse havde erklæret sig imod at nogen Reparation foretages ? uden et Eftersyn af Taget.
2, Ligeledes refereredes at en schematisk Indberetning var forlangt af Indenrigsministeriet og givet om samtlige Kommunens Byrder i 1857.
3, Fremdeles at da Karebek Sogneforstanderskab vedvarende havde protesteret over at erkjende Bertel Hansens Forsørgelsesret i bemeldte Sogn var Indstilling om denne Sag indgivet til høiere Vedkommende 4, Et Ciirculaire fra Amtet var modtaget om Anskaffelse af ?. Forstanderskabet fandt efter de forhaandenværende Forhold ikke at kunne gaae ind paa sammes Anskaffelse og i denne Retning vilde Erklæring blive at afgive. 5, Det blev af Sognepræsten anmeldt at Pleiebarn under Fattigvæsenets Forsørgelse Ole Larsen er Døden afgaaet. 6. Anne Margrethe Pedersdatter, en Datter af afdøde Indsidder Peder Nielsen havde som frugtsommelig og ude af Tjeneste anmeldt sig til Forsørgelse af Sognets Fattigvæsen. Sognepræsten havde efter at have confereret med nogle af Sogneforstanderne foreløbigt truffet Accord med Huusmand Hans Larsen i Jenstrup om at modtage hende for en Betaling af 20 sk pr Dag indtil hun ? til at legge og 24 sk derefter. Forstanderskabet approberede dette, dog meentes det, at hun maaske en lille Tid kunde forblive hos Stedmoderen i Fattighuset og modtage nogle Fødevarer til Understøttelse
11 Jens Pedersen opsagde Hesten som han havde paa Foder til 1ste Januar
Mødet hævet
Buchholtz
Jens Petersen
Jens Christesen
Christian Jørgensen
Ole Andersen Erik Pedersen
Hans Jensen
Rasmus Pedersen
Jens Christiansen
Made with FlippingBook - Online magazine maker