Krummerup-Fuglebjerg Sogneforstanderskab 1841-1858
den svaret, at det tillades, at Hansen traadte i Tjeneste hos bemeldte Hans Hansen paa Vilkaar, at han indestod for hans Tilstedeværelse og afleverede ham igjen paa Ar- beidshuset, naar Tjenesteforholdet var opløst imellem dem. 2) Præsten. Buchholtz havde tilskrevet Forstanderskabet at han havde ladet Districtslægen tage Pigen Anne Lisbeth Rasmusd. i Cuur for Skjævhed, som var hjem- kommet fra sin Tjeneste hos Lars Nielsen i Fugleberg og fordret Omkostningerne ved Curen udredet af Fugleberg Fattigcasse indtil Fardag. Herpaa havde Præsten svaret at da hun befandtes Skjæv, som ikke kunde kaldes en Sygdom, men var en Legemsfeil, formeente man at nærværende Cummune ikke var pligtig til at bestride Omkostningerne. Paa en yderligere Skrivelse fra Vallensved blev blev endvidere svaret herfra at man maatte blive forhen yttrede Mening. 3) Rentekammer Circulaire af 20 Septb hvori anmeldtes at de Hartkornsbrugere, som havde under 1 Tdr. Hartkorn, ikkun kunde paalignes Gangdagsarbeide paa Veiene og det i For- hold til det Spanddagsarbeide, som ydes af de større Hartkorn. 4) Decision over Krummerup Skoleregnskab for 1844 fra Direkti-
onen af 16 Septbr. 1845, hvorved er intet at erindre. 5) Amtsraadets Resolution af 28 Aug 1845: det tilla- des at sammenlægge Sognenes Skoledistricts og Skolecasse Regnskaber.
6) Amtsraadet har d/ 27 Aug. resolveret, at i Analogia med det Forhold hvori Skatterne lignes paa Skov og Mølle skyld i Forhold til Ager og Eng og med Hensyn til Cancel. Resolution af 14 Marts 1829 formeenes det, at Skov og Mølle- 41/192 skyld kun kan paalignes halvt med Ager og Eng. Der blev besluttet, at Forstanderskabet ikke vilde acqviescere 2 med Amts- raadets Mening.
7) Arbeidslem i Sorøe Arbeidshuus N.P.C. Hansen var efter Præstens Foranstaltning traadt i Tjeneste hos Gmd. Hans Hansen i Grøfte, men da han ikke vilde arbeide, var han af Manden igjen efter faa Dages Forløb afleveret i Arbeidshuset.
2 affinde sig
71
Made with FlippingBook - Online magazine maker