Årsrapportmodel C stor 2025

Årsregnskab 1. januar – 31. december

Noter

1

Anvendt regnskabspraksis (fortsat)

Resultatopgørelse

Nettoomsætning

Virksomheden har valgt IAS 11 Entreprisekontrakter /IAS 18 Omsætning som fortolkningsbidrag for ind- regning af omsætning. Ved indgåelse af salgskontrakter, der består af flere separate salgstransaktioner, opdeles kontraktsum- men på de enkelte salgstransaktioner efter den relative dagsværdimetode. De separate salgstransaktio- ner indregnes som nettoomsætning, når kriterierne gældende for salg af varer og tjenesteydelser er op- fyldt. En kontrakt opdeles på enkelttransaktioner, når dagsværdien af de enkelte salgstransaktioner kan opgø- res pålideligt, og salgstransaktionerne hver især har selvstændig værdi for køber. Salgstransaktioner vurderes at have selvstændig værdi for køber, når transaktionen er individuelt identificerbar og normalt sælges enkeltvis. Nettoomsætningen måles til dagsværdien af det aftalte vederlag ekskl. moms og afgifter opkrævet på vegne af tredjepart. Alle former for afgivne rabatter indregnes i nettoomsætningen.

Omsætning fra salg af varer

Indtægter fra salg af handelsvarer og færdigvarer, hvilket omfatter salg af ventilationsanlæg og varme- anlæg, indregnes i nettoomsætningen, når overgang af de væsentligste fordele og risici til køber har fundet sted, indtægten kan opgøres pålideligt, og betaling forventes modtaget. Tidspunktet for over- gang af de væsentligste fordele og risici tager udgangspunkt i standardiserede leveringsbetingelser ba- seret på Incoterms® 2020. Omsætning fra salg af varer, hvor installation er en betingelse for, at væsentlige risici kan anses som overgået til køber, indregnes i nettoomsætningen, når installationen er udført.

Omsætning fra salg af tjenesteydelser

Indtægter fra levering af tjenesteydelser, der omfatter servicekontrakter, indregnes lineært i nettoom- sætningen, i takt med at ydelserne leveres, idet ydelserne leveres i form af et udefinerbart antal hand- linger over en specificeret tidsperiode. Nettoomsætningen svarer til salgsværdien af årets udførte tjene- steydelser (produktionsmetoden).

Omsætning fra agenturer og forhandleraftaler

Ved salg af VVS-produkter leveret af det tyske IndustrieGesellschaft påtager virksomheden sig ikke væ- sentlige fordele og risici relateret til varerne, hvormed omsætning præsenteres netto og måles til dags- værdi af det aftalte forhandlerhonorar. Omsætning indregnes i nettoomsætningen, når fordele og risici overgår fra leverandøren til tredjemand, hvorved virksomheden har optjent retten til forhandlerhonora- ret.

Produktionsomkostninger

Produktionsomkostninger omfatter omkostninger, der afholdes for at opnå årets nettoomsætning. Handels- virksomhederne indregner vareforbrug, og de producerende virksomheder indregner produktionsomkost- ninger, der afholdes for at opnå årets nettoomsætning. Herunder indgår direkte og indirekte omkostninger til råvarer og hjælpematerialer, løn og gager, leje og leasing samt afskrivninger på produktionsanlæg. Under produktionsomkostninger indregnes tillige forskningsomkostninger og udviklingsomkostninger, der ikke opfylder kriterierne for aktivering, og afskrivning på aktiverede udviklingsomkostninger.

EY | Årsrapport 2025 for Industri C Stor A/S | 37

Made with FlippingBook - Share PDF online