IFRS og danske årsrapporter

Kapitel 9 Anvendt regnskabspraksis, ændringer i regnskabsmæssige skøn og fejl

Virksomheder skal i årsregnskabet oplyse om den væsentlige regnskabspraksis, som er anvendt. IAS 1 lægger særlig vægt på, at virksomheder skal oplyse om de målingsprincipper, der er anvendt, særligt hvilke principper der er valgt, når standarden tillader flere alternative principper. Det fremgår eksplicit af de enkelte standarder, at virksomheden skal give oplysninger om, hvordan regnskabspraksis anvendes. Eksempelvis kræver IAS 40 Investeringsejendomme oplysninger om de kriterier, virksomheden har fastsat for at skelne investeringsejendomme fra domicilejendomme og ejendomme, som besiddes til videresalg som led i det normale forretningsforløb, når klassifika- tion af ejendommen er vanskelig. Anvendt regnskabspraksis anvendes i nogle sammenhænge til at beskrive et valg mellem to eller flere kendte, men forskellige muligheder til indregning af en transaktion, fx mellem kostprismodel- len og omvurderingsmodellen for materielle aktiver i IAS 16 Materielle aktiver . I andre sammen- hænge, anvendes begrebet i en udvidet betydning på den måde, at man ud over de førnævnte situationer med valgmulighed, reflekterer over situationer, hvor IFRS ikke angiver en eller flere acceptable løsninger, og den regnskabspligtige virksomhed derfor selv skal udlede en passende løsning. IFRS-standarderne er ledsaget af en vejledning, der skal hjælpe virksomhederne med at opfylde kravene i standarderne. Virksomheder skal vælge og anvende regnskabspraksis ensartet for ensartede transaktioner og andre begivenheder og forhold, medmindre en standard specifikt kræver eller tillader kategorise- ring af poster, hvor det kan være hensigtsmæssigt at anvende forskellig regnskabspraksis. Hvis en standard kræver eller tillader en sådan kategorisering, skal der vælges en hensigtsmæssig regn- skabspraksis, som anvendes ensartet for hver kategori.

Krav om anvendt regnskabs- praksis

Ensartet praksis

IASB har offentliggjort en række ændringer til IAS 1 og Practice Statement 2, som træder i kraft den 1. januar 2023 med mulighed for førtidsimplementering. Ændringer omfatter bl.a.:

Ændringer til IAS 1 og PS2

► Krav om at virksomheder ved udøvelse af væsentlighedsvurderingen i henhold til PS2, også skal foretage en vurdering af hvilke elementer af anvendt regnskabspraksis, som er væsentlige for de primære regnskabsbrugere ► Hvordan virksomheder vurderer om anvendt regnskabspraksis er væsentlig for de primære regnskabsbrugere. ► Hvilke typer af anvendt regnskabspraksis der kan være væsentlige grundet deres kompleksitet eller relevans for forståelse af årsregnskabet. ► Krav om at hvis virksomheder oplyser om ikke væsentlig anvendt regnskabspraksis, må disse oplysninger ikke tilsløre oplysninger om væsentlig anvendt regnskabspraksis. 9.3.1 Skønsmæssige vurderinger ved anvendelse af regnskabs- praksis I mange tilfælde skal en virksomhed anvende skønsmæssige vurderinger ved anvendelsen af den valgte regnskabspraksis. Der er i de tilfælde krav om, at virksomheden skal oplyse om udøvelsen af skøn, som har den væsentligste indvirkning på de i årsregnskabet indregnede beløb. Eksempelvis kan det kræve udøvelse af skøn at afgøre, hvornår alle væsentlige risici og afkast tilknyttet ejendomsretten til finansielle aktiver og leasingaktiver overdrages til andre virksomhe- der, eller at afgøre, hvorvidt visse salg af varer i realiteten er finansieringsordninger og derfor ikke medfører omsætning. Et andet kompliceret eksempel er en virksomheds vurdering af, om et specifikt arrangement indeholder en leasingaftale.

Oplysning om skøns- mæssige vurderinger

9.3.2 Ændringer i anvendt regnskabspraksis Ovenfor er redegjort for relevante vurderinger, som skal foretages ved valg af regnskabspraksis. Virksomheder skal som udgangspunkt anvende samme regnskabspraksis inden for hvert

EY | IFRS og danske årsrapporter | 149

Made with FlippingBook - Share PDF online