IFRS og danske årsrapporter

Kapitel 12 Immaterielle aktiver

Derimod skal cloud-aftaler, der indeholder en leasingaftale ud over selve software-licensen, og kontrakter, som virksomheden har vurderet omfattet af IFRS 16, behandles efter reglerne i IFRS 16. Dette gælder også reglerne om identifikation af leasing- og servicekomponenter, herunder al- lokering af vederlaget til de identificerede komponenter, medmindre virksomheden har valgt ikke at udskille servicekomponenter i deres leasingaftaler.

Vurdering af om en cloud-aftale indeholder et immaterielt aktiv

Ifølge IAS 38 er et immaterielt aktiv et identificerbart, ikke-monetært aktiv uden fysisk substans og en ressource, som virksomheden kontrollerer. En virksomhed har kontrol over et immaterielt aktiv, når den har ret til at modtage de fremtidige økonomiske fordele tilknyttet aktivet og retten til at forhindre andre i at modtage de økonomiske fordele. Derfor skal virksomheden vurdere, om en cloud-aftale indeholder en ressource, som virksomheden har kontrol over (ret til at opnå de økonomiske fordele fra cloud-aftalen og forhindre andre adgang hertil). En virksomhed, der vurderer, at der modtages en ressource, som virksomheden har kontrol over, skal anvende reglerne i IAS 38 til behandling af cloud-aftalen, medmindre aftalen er omfattet af IFRS 16, eller virksomheden frivilligt har valgt at anvende reglerne i leasingstandarden.

Trin 2 – Indeholder aftalen et immaterielt aktiv?

Nedenstående kriterier skal være opfyldt ved indgåelse af en cloud-aftale, før kunden har modtaget en softwarelicens, som kunden kontrollerer:

► Modtaget en kontraktuel ret til at tage ejerskab over softwaren under hosting-perioden uden at betale en væsentlig bod. ► Kunden har et økonomisk incitament til at installere softwaren på egen hardware eller hos en uafhængig tredjepart. Disse kriterier er ikke udtømmende, men vil ofte indikere, at kunden har kontrol over den software- licens, der er omfattet af aftalen, uanset om softwarelicensen fortsat er hostet hos leverandøren. Vurderingen skal foretages ved indgåelse af cloud-aftalen samt ved væsentlige ændringer hertil.

Ved vurderingen af, om kunden har en kontraktuel ret til at overtage ejerskabet af softwaren uden væsentlig bod, og om retten har substans, kan virksomheden inddrage følgende forhold:

► Mulighed for at tage ejerskab over softwaren uden en væsentlig betaling.

► Mulighed for at anvende softwaren ved hosting hos en anden leverandør uden væsentlig for- ringelse i softwarens anvendelighed eller værdi.

Ved vurdering af muligheden for at tage ejerskab over softwaren uden en væsentlig betaling, kan virksomheden overveje følgende faktorer:

► Er der en eksplicit mulighed for at kunden kan overtage ejerskabet af softwaren i aftalen.

► Er der væsentlige betalinger i aftalen ved overtagelse af ejerskab, som fjerner virksomhedens incitament til at tage ejerskab, fx i form af væsentlige betalinger til leverandøren eller ved opsigelse af aftalen. ► Om betalinger er væsentlige, skal baseres på betalinger, der udløses af beslutningen i forhold til investeringen i den samlede kontrakt. ► Eksisterer der andre barrierer, som kan medføre, at kunden ikke har incitament til at overtage ejerskabet, fx væsentlige investeringer i ny hardware, eller vil overtagelse af ejerskabet kræve væsentlige investeringer i specialiseret personale for at kunne udnytte softwarens funktiona- litet tilstrækkeligt. ► Er der kun få andre leverandører, som kan hoste softwaren grundet de tekniske krav eller funktioner i softwaren.

► Andre faktorer, der kan fjerne kundens motivation til at overtage ejerskabet af softwaren.

EY | IFRS og danske årsrapporter | 189

Made with FlippingBook - Share PDF online