IFRS og danske årsrapporter

Kapitel 15 Investeringer i associerede virksomheder og joint ventures

rende del af den urealiserede gevinst på 400.000 DKK indregnes i balancen som udskudt ind- tægt.

Målemetoden Efter målemetoden begrænser Virksomhed A indregningen af den urealiserede gevinst til den regnskabsmæssige værdi af investeringen i Virksomhed Z, som udgør 800.000 DKK.

Begrebet transaktioner med højereliggende virksomheder (upstream-transaktioner) refererer til salg fra en associeret virksomhed eller et joint venture til investor (eller investors konsoliderede dattervirksomheder). Der kan være gode grunde til at lade elimineringen af urealiserede gevinster (og tab) hidrørende fra sådanne transaktioner indgå i investors andel af resultatet i den associe- rede virksomhed og indgå som en del af denne post i resultatopgørelsen. I balancen er det en mulig løsning her at indregne den urealiserede gevinst i det aktiv, som investor har erhvervet, og som nu optræder i investors balance, hvilket illustreres nedenfor.

Upstream transaktioner

Eksempel på regnskabsmæssig behandling af en upstream transaktion

Virksomhed B sælger varer med en kostpris på 750.000 DKK til Virksomhed A for en salgspris på 1.000.000 DKK. Virksomhed A ejer 40 % af Virksomhed B, og eksemplet er dermed omvendt af ovenstående eksempel på en downstream-transaktion. Virksomhed B indregner en omsætning på 1.000.000 DKK og et vareforbrug på 750.000 DKK, hvilket giver Virksomhed B en profit på 250.000 DKK. På balancedagen er varerne ikke solgt videre af Virksomhed A, hvorfor kun 60 % af varerne anses for realiserede. Virksomhed A ind- regner elimineringen af den urealiserede gevinst på 100.000 DKK på balancedagen på følgende måde:

DKK

Debet

Kredit

Resultatopgørelse Resultat fra associerede virksomheder

100.000

Balance Varebeholdninger

100.000

Efter denne metode vil investeringen i Virksomhed B på balancedagen være forøget med 100.000 DKK, mere end investors andel af resultatet i Virksomhed B. Dette skyldes at elimine- ringen af den urealiserede gevinst indregnes mod varebeholdninger i stedet for investeringen i Virksomhed B.

Kravet i IAS 28.28 om eliminering af delvist urealiserede gevinster og tab synes at være knyttet til transaktioner, som indebærer en overdragelse af aktiver mellem parterne. Der er dermed grund til at antage, at kravet om eliminering næppe omfatter renter på lån mellem investor og en asso- cieret virksomhed eller et joint venture, netop fordi sådanne transaktioner ikke indebærer en over- dragelse af aktiver, som medfører gevinster og tab. Tilgodehavender og forpligtelser med associerede virksomheder og joint ventures Associerede virksomheder og joint ventures anses ikke for at være en del af koncernen og konso- lideres derfor ikke i koncernregnskabet. Tilgodehavender og forpligtelser mellem investor (og in- vestors konsoliderede dattervirksomheder) og associerede virksomheder og joint ventures skal derfor ikke elimineres.

EY | IFRS og danske årsrapporter | 229

Made with FlippingBook - Share PDF online