Kapitel 17 Noteoplysninger vedrørende interesser i andre virksomheder
17.3.5 Oplysninger om interesser i joint arrangements og associ- erede virksomheder Virksomheder skal for interesser i joint arrangements og associerede virksomheder i både kon- cernregnskabet og det separate årsregnskab medtage oplysninger, som gør de primære regn- skabsbrugere i stand til at forstå: ► Arten og omfanget og den finansielle indvirkning af virksomhedens interesser i joint arrange- ments og associerede virksomheder, inkl. arten og indvirkningerne af kontraktuelle forhold med de andre investorer i joint arrangements og associerede virksomheder. ► Arten og omfanget af risici relateret til virksomhedens interesser i joint ventures og associe- rede virksomheder, og ændringer heri.
IFRS 12.20
For væsentlige joint arrangements og associerede virksomheder skal virksomheden oplyse:
IFRS 12.21(a)
Navn
►
► Beskrivelse af virksomhedens formål med investeringen i interessen, fx interessens aktiviteter eller om interesserne er af strategisk karakter
Hjemsted
►
► Ejerandele og stemmerettigheder, hvis disse er forskellige fra ejerandele.
For hver væsentlig joint venture (ikke joint operation) og associeret virksomhed skal virksomheden oplyse:
IFRS 12.21(b)
► Om investeringen måles efter indre værdis metode eller til dagsværdi
Summarisk finansiel information
►
► Hvis investeringen måles i overensstemmelse med indre værdis metode, skal dagsværdien op- lyses, hvis der findes et aktivt marked.
For ikke væsentlige joint ventures og associerede virksomheder skal virksomheden oplyse:
IFRS 12.21(c)
► Konsolideret finansiel information om ikke væsentlige joint ventures, og
► Konsolideret finansiel information om ikke væsentlige associerede virksomheder.
Virksomheder skal også oplyse om arten og omfanget af væsentlige begrænsninger i adgangen til at overføre likvider eller tilbagebetale lån ydet til joint ventures og associerede virksomheder.
IFRS 12.22(a)
Derudover skal virksomheden oplyse balancedagen for joint ventures og associerede virksomhe- der, der måles efter indre værdis metode, og som har en anden balancedag end virksomheden, herunder årsagen hertil.
IFRS 12.22(b)
Hvis en virksomhed ikke indregner sin andel af tab i et joint venture eller associeret virksomhed, som måles efter indre værdis metode, skal virksomheden for indeværende regnskabsår og akku- muleret oplyse om ikke indregnede tab.
IFRS 12.22(c)
Nedenstående tabel opsummerer oplysningskravene for henholdsvis væsentlige og ikke væsentlige joint ventures og associerede virksomheder.
252 | IFRS og danske årsrapporter | EY
Made with FlippingBook - Share PDF online