IFRS og danske årsrapporter

Kapitel 22 Indkomstskatter

Nedenstående beslutningsdiagram kan anvendes til vurdering af de skattemæssige konsekvenser af en transaktion, der giver anledning til indregning af både et aktiv og en forpligtelse.

Indregn en forpligtelse svarende til de resterende leasingbetalinger og et tilsvarende leasingaktiv (IFRS 16.24(a), 26) Vurdering: Relaterer de fradragsberettigede betalinger sig til aktivet eller forpligtelsen?

Leasingforpligtelse (og tilhørende renter)

Leasingaktiv (og tilhørende afskrivninger)

Den skattemæssige værdi af leasingaktivet og leasingfor- pligtelsen er lige store ved første indregning

Den skattemæssige værdi af leasingaktivet og leasing- forpligtelsen er nul

Der er en fradragsberettiget midlertidig forskel som sva- rer til den regnskabsmæssige værdi af leasingforpligtel- sen og en skattepligtig midlertidig forskel relateret til leasingaktivet

Der er ingen udskudt skat ved første indregning af lea- singforpligtelsen og leasingaktivet, da der ikke eksisterer nogen midlertidige forskelle

Er de midlertidige forskelle lige store?

Nej

Ja

Indregning et særskilt udskudt skatteaktiv og skatteforpligtelse IAS 12.22(b)

Indregn ikke ud- skudt skat IAS 12.15(b)(iii)

En eventuel forskel mellem udskudt skatteaktiv og udskudt skatteforplig- telse indregnes i resultatopgørelsen IAS 12.22(b)

Indregn udskudt skat vedrørende leasingaktivet for eventuelle forudbetalte leasingydelser og direkte omkostninger ved første indregning (IFRS 16.24(b), 24(c)) Anvend de normale regler i IAS 12 for midlertidige forskelle som opstår mellem den regnskabsmæssige værdi af leasingaktivet og dets skattemæssige værdi.

Særligt om fremførbare skattemæssige underskud Det skal bemærkes, at undtagelsen vedrørende første indregning ikke gælder udskudte skatteakti- ver, der opstår som følge af fremførbare skattemæssige underskud eller fremførbare skattefra- drag. Disse indregnes første gang til skatteværdien af det skattemæssige underskud henholdsvis fremførbare skattefradrag (efter vurdering for evt. nedskrivningsbehov) og vurderes efterfølgende for genindvindelighed og måles derefter til nominel værdi i overensstemmelse med IAS 12. Normalt vil effekten af en sådan omvurdering skulle indregnes i resultatet.

320 | IFRS og danske årsrapporter | EY

Made with FlippingBook - Share PDF online