IFRS og danske årsrapporter

Kapitel 28 Låneomkostninger

Det fremgår ikke af standarden, om et aktiv som istandsættes over en længere periode er et kva- lificerende aktiv. Dette skal bero på de faktiske omstændigheder, herunder om istandsættelsesom- kostningerne kan indregnes som en del af kostprisen.

28.3 Typer af låneomkostninger

Låneomkostninger omfatter renteomkostninger og andre omkostninger, som en virksomhed afhol- der i forbindelse med optagelse af finansiering. IAS 20 definerer låneomkostninger, som:

IAS 23.6

► Renteomkostninger beregnet efter den effektive rentes metode som beskrevet i IFRS 9 Finan- sielle Instrumenter

► Renter relateret til indregnede leasingforpligtelser efter IFRS 16 Leasing

► Kursdifferencer som opstår fra transaktioner i fremmed valuta som relaterer sig til finansie- ring, forudsat at kursdifferencerne relaterer sig til justering af renteomkostninger (læs mere herom i kapitel 7 Valutaomregning ). Standarden udelukker ikke andre typer af finansieringsomkostninger, der kan opstå ved finansie- ring af en virksomheds aktiviteter. Den grundlæggende betingelse er, at finansieringsomkostnin- gerne er direkte henførbare til købet, opførslen eller produktionen af det kvalificerende aktiv. Direkte henførbare finansieringsomkostninger omfatter omkostninger, som ikke ville have været afholdt, hvis virksomheden ikke havde købt, opført eller produceret det kvalificerende aktiv, hvor- til finansieringsomkostningerne relaterer sig til. Der er ikke altid en direkte relation mellem finan- sieringen og investeringen i et kvalificerende aktiv, hvorfor standarden definerer finansiering, som er specifikt relateret til et kvalificerende aktiv (specifik finansiering) og finansiering af generel karakter. Når en virksomhed optager lån i fremmed valuta, udgør kursdifferencer en del af låneomkostnin- gerne i henhold til IAS 23, når kursdifferencerne justerer renteomkostningerne på lånet. Det frem- går ikke af standarden, hvordan en virksomhed vurderer, om kursdifferencer er en justering til renteomkostninger eller andre elementer af et lån i fremmed valuta, hvorfor virksomheden skal foretage et skøn herom. IAS 23 nævner ikke behandlingen af låneomkostninger for virksomheden, der indgår renteswaps til fx omlægning fra variable til faste rentebetalinger. Det ses i praksis, at rentebetalinger, der vedrører en renteswap behandles i overensstemmelse med IAS 23, hvis sikringsforholdet er effek- tivt, fordi instrumentet er direkte henførbar til købet eller opførslen af det kvalificerende aktiv.

Direkte henførbar

IAS 23.6(e) Kurs- differencer

28.3.1 Specifik finansiering

Der er tale om specifik finansiering, når en virksomhed optager et lån direkte relateret til at finan- siere et køb, opførsel eller produktion af et kvalificerende aktiv, og der dermed er direkte forbin- delse mellem de to transaktioner. I henhold til standarden skal låneomkostningerne tilknyttet den optagne finansiering indregnes som en del af kostprisen for det kvalificerende aktiv. Hvis finansie- ringen anvendes til andre formål forud for investeringen i det kvalificerende aktiv, skal låneom- kostningerne, der knytter sig til denne anden aktivitet, ikke indregnes i kostprisen for det kvalifi- cerende aktiv. Hvis finansieringen anvendes til andre formål forud for investering i det kvalificerende aktiv, anses finansieringen kun for at være specifik relateret til det kvalificerende aktiv, hvis den forudgående investering er behæftet med lav risiko, dvs. desto højere risiko desto højere sandsynlighed for at finansieringen ikke er specifik relateret til det kvalificerende aktiv.

IAS 23.12 Specifik finansiering

EY | IFRS og danske årsrapporter | 423

Made with FlippingBook - Share PDF online