IFRS og danske årsrapporter

Kapitel 31 Resultat pr. aktie

Der skal ved beregningen af udvandet resultat pr. aktie, foretages følgende justeringer til årets resultat (tælleren), hvis de medfører en negativ ændring af resultat pr. aktie:

IAS 33.33

► Udbytter relateret til konvertible præferenceaktier,

Renter relateret til konvertibel gæld, og

► Ændringer til årets resultat fra konvertering af andre potentielle ordinære aktier.

Det gennemsnitligt antal udestående aktier (nævneren) skal beregnes på samme måde som for resultat pr. aktie, jf. ovenfor, og herudover medtage det gennemsnitlige antal ordinære aktier, som ville blive udstedt ved konvertering af alle potentielle ordinære aktier med udvandingseffekt. Virksomheden skal i beregningen antage, at de potentielle ordinære aktier konverteres på det tid- ligst muligt tidspunkt, fx på den første dag i regnskabsperioden, hvis de eksisterede på denne dato, eller ved tildeling, og at konverteringen foretages på de mest fordelagtige vilkår for modparten. Potentielle ordinære aktier der annulleres, udløber eller konverteres i løbet af regnskabsperioden, medtages i beregningen af udvandet resultat pr. aktie indtil det tidspunkt, hvor de ændrer status eller ikke længere har en udvandingseffekt.

Eksempel på beregning af udvandet resultat pr. aktie

Følgende oplysninger er relevant for Virksomhed A ved beregning af udvandet resultat pr. aktie:

► Årets resultat som tilfalder ejerne af modervirksomheden, er DKK 1.200.000

► Gennemsnitligt antal udestående ordinære aktier er 500.000 stk.

► Gennemsnit markedspris af ordinære aktier for 20#1 er DKK 20

► Gennemsnitlig antal aktier omfattet af aktieoptionsprogrammer for 20#1 er 100.000 stk.

► Udnyttelsespris for aktier omfattet af aktieoptionsprogrammer for 20#1 er DKK 15

Beregning af resultat pr. aktie

Indtjening

Aktier

Pr. aktie

Årets resultat som tilfalder ejerne af virksomhed for 20#1

1.200.000

Gennemsnitligt antal udestående aktier i 20#1

500.000

Resultat pr. aktie

2,40

Gennemsnitligt antal aktier omfattet af aktieoptionsprogram- mer Gennemsnitligt antal aktier, som ville være udstedt til gen- nemsnitlig markedspris (100.000 x DKK 15 / DKK 20)

100.000

(75.000)

Udvandet resultat pr. aktie

1.200.000

525.000

2,29

31.5 Præsentation og oplysninger

I henhold til IAS 1 Præsentation af årsregnskaber kan virksomheden vælge, at resultatopgørelsen og opgørelsen af anden totalindkomst enten præsenteres samlet eller som to separate opgørelser. Virksomheder, der vælger at præsentere opgørelserne separat, skal præsentere resultat og ud- vandet resultat pr. aktie lige før opgørelsen af anden totalindkomst. Præsenteres opgørelserne samlet, skal oplysninger om resultat og udvandet resultat pr. aktie præsenteres nedenfor den sam- lede opgørelse.

IAS 33.66

EY | IFRS og danske årsrapporter | 477

Made with FlippingBook - Share PDF online