IFRS og danske årsrapporter

Kapitel 41 Finansielle instrumenter – oplysninger

En virksomhed skal fremlægge en afstemning af hvert egenkapitalelement samt en analyse af an- den totalindkomst i overensstemmelse med IAS 1, der sammen som minimum skelner mellem sik- ringsgevinster eller -tab, der er indregnet i anden totalindkomst, og beløb, der er reklassificeret til resultatopgørelsen. Oplysningerne skal gives separat efter risikokategori. Ved sikring af pengestrømme skal der skelnes mellem reklassifikationsreguleringer, som skyldes, at transaktioner, hvor der tidligere er benyttet regnskabsmæssig sikring, ikke længere forventes at finde sted, og reklassifikationsreguleringer, som skyldes, at den sikrede post har påvirket resul- tatet. Hvis virksomheden sikrer transaktioner, som indregnes i balancen, og beløb, der reklassificeres fra anden totalindkomst til sikringsreserven, dermed indgår i den regnskabsmæssige værdi heraf, skal disse beløb oplyses separat. Det samme gælder, hvis sikringstab reklassificeres til resultatop- gørelsen som følge af, at tabet ikke forventes at blive genindvundet i løbet af fremtidige regn- skabsår. Når den tidsmæssige værdi af optioner, terminspræmien på terminskontrakter og finan- sielle instrumenters valutaspænd (basis spreads) regnskabsmæssigt behandles som en sikrings- omkostning, jf. IFRS 9.6.5.15–16, skal afstemningen også skelne mellem beløb, som er forbundet med transaktionsrelaterede sikrede poster, og beløb, som er forbundet med sikrede poster i frem- tidige perioder.

IFRS 7.24E-F

41.7 Dagsværdi

En virksomhed skal oplyse dagsværdien for hver kategori af finansielle aktiver og finansielle for- pligtelse på en måde som tillader afstemning til de regnskabsmæssige værdier. Dagsværdioplys- ningerne er ikke krævet for kategorier, hvor dagsværdien tilnærmer sig den regnskabsmæssige værdi som fx kortfristede tilgodehavender og kortfristede forpligtelser eller for leasingforpligtel- ser.

IFRS 7.25, 29

Når en virksomhed oplyser dagsværdier for kategorier af finansielle aktiver og finansielle forplig- telser er det tilladt at præsentere disse netto, hvis de regnskabsmæssige er modregnet i balancen.

IFRS 7.26

I nogle tilfælde indregner en virksomhed ikke en gevinst eller et tab i forbindelse med første ind- regning af et finansielt aktiv eller en finansielle forpligtelse, da dagsværdien hverken er baseret på en noteret pris fra et aktivt marked (niveau 1) eller på en værdiansættelsesteknik, som anven- der observerbare markedsdata. I disse situationer, skal virksomhed for hver kategori af finansielle aktiver og finansielle forpligtelser oplyse: ► Den anvendte regnskabspraksis for indregning af forskel mellem dagsværdien ved første ind- regning og instrumentets transaktionspris, med henblik på at oplyse ændringer (herunder tid) i de faktorer som markedsdeltagere ville tage højde for ved prisfastsættelse af aktivet eller forpligtelsen. ► En primo til ultimo afstemning af den aggregerede difference, som endnu ikke er indregnet i resultatopgørelsen. ► En forklaring af hvorfor transaktionsprisen ikke afspejler dagsværdien, inkl. en forklaring af hvordan dagsværdi er opgjort. 41.8 Risici relateret til finansielle instrumenter IFRS 7 kræver, at en virksomhed skal give oplysninger, som gør det muligt for de primære regn- skabsbrugere af virksomhedens årsregnskab at vurdere arten og omfanget af virksomhedens risici hidrørende fra finansielle instrumenter ved regnskabsårets afslutning. Dette kræver en kombina- tion af kvalitative og kvantitative noteoplysninger.

IFRS 7.28

IFRS 7.32A

De kvalitative oplysningskrav omfatter en beskrivelse af de risici, som virksomheden er eksponeret overfor og beskrivelse af politikker og processer til håndtering af de identificerede risici.

IFRS 7.33 Kvalitative oplysninger

614 | IFRS og danske årsrapporter | EY

Made with FlippingBook - Share PDF online