Återbrukstjänster • Transformation • Cirkulär arkitektur
Återbrukstjänster • Transformation • Cirkulär arkitektur • Palats
Kaserntorget 6 För att skapa attraktiva arbetsmiljöer och kontor i äldre byggnader ökar behovet av nya lösningar. När Wallenstam utvecklade ett koncept för nyckelfärdiga kontor i Göteborg fick vi uppdraget att omvandla lokalerna på Kaserntorget 6 med flexibilitet, skalbarhet, snabbrörlighet och återbruk som ledord. Största möjliga bevarande gällde inte minst planlösningarna. Genom strategiska förändringar skapades starka rumssamband, tydliga siktlinjer och maximalt nyttjade ytor. En detaljerad återbruksinventering genomfördes, vilket lade grunden för bevarande av många byggdelar. För att möjliggöra flexibla anpassningar där hyresgäster enkelt kan öka eller minska sina ytor utan större ingrepp, utvecklades en enhetlig material- och färgpalett som genomsyrar hela byggnaden. Erbjudandet har visat sig mycket attraktivt på marknaden och idag är alla lokaler på Kaserntorget 6 uthyrda.
Östersunds kommunhus
Transformationen av Östersunds kommunhus har präglats av cirkulära principer, där både byggnadens struktur och inredning i stor utsträckning återbrukats. Kommunhuset består av tre sammanlänkade byggnader från 60-, 70- och 80-talet, där stommen bevarats och utvecklats för att skapa en modern arbets- och mötesmiljö. Genom noggrann inventering med digitala verktyget Palats åter- brukades så mycket som möjligt inom ramen för funktion och koncept. Möbler kläddes om, omlackerades och underreden fick nya bordsskivor. De återbrukade produkterna integrerades i ett färgsättningskoncept som skapade en sammanhållen interiör. Parallellt utvecklade våra inredningsarkitekter, i samarbete med Palats, nya funktioner för appen, vilket underlättade hantering och omplacering av produkter. Krook & Tjäder har processlett verksamhetens övergång till aktivitetsbaserat arbetssätt och säkerställt att byggnaden och inredningen stödjer dessa behov. Konceptet har blivit mycket upp- skattat och lett till ökad närvaro och aktivitet i kontorskomplexet.
Ett resurssmart genomförande med hög grad återbruk och förändringar på rätt ställen gav Wallenstams nyckelfärdiga kontor maximal flexibilitet.
Slipad originalparkett
Polerade och tvättade stengolv
3000 inventerade artiklar, på fem adresser
Bevarade och rengjorda ytskikt i samtliga wc´n
Drygt 1300 produkter återbrukades:
Bevarade och kompletterade textilmattor
80% av mötesstolarna
Omlackerade pentryn, återbrukade i nya lägen
90% av skrivbordsunderredena
Återbrukade glaspartier och ommålade dörrar
Totalt återbrukades 30% av möblerna
Bevarade och kompletterade undertak
Ommålade radiatorer och befintliga elkanaler
34
Cirkulära principer
35
Vårt erbjudande
Made with FlippingBook flipbook maker