Næstelsø-Mogenstrup Sogneråd 1890-1904 (Komplet)

Det vedtoges at der for Fremtiden ikke at bekjendtgives i Avisen om Indgivelse af Tilbud paa Leverin af Fødevarer til Fattigvæsent. 7/. Det vedtages eventuelt at betale 2 Rm Brænde i Bral Skov kjøbt af Jens Pedersen Næstelø.

Ved Skr. af 21 April havde Hammer Tybjerg Provsti meddelt at Ministeriet under 10 s. M. havde fastsat Reguleringssummen for Andenlærerembedet i Næstelsø saaledes

Pengløn

635 Kr

Skolepenge

60"

8/ Til Medlem af Valgbestyrelser ved det forestaaende Folketingsvalg valgtes Formanden.

Bolig

60"

2 Fv Brænde Brænde til Lærerens eget Brug 45"

9/ Arbejdet ved Opsætning af Hegn om Skolelodden Næstelsø overdrages til Tømrer Anders Rasmussen Bral for en Betaling af 25 Kr.

Ialt

800 Kr

ldet Ministeries ikke havde fundet sig foranledigt til at gaa ind paa Sogneraadet Forslag om deelvis Lønning efter Kapitelstakst paa Byg. Til Efterretning meddelte at Kommunens Raport i Udgifter ved Folkethingsvalget d 9 d M beløb sig til 16 Kr. I Anledning af Lov af 1 Marts d A om Tilsyn med Pleibørn valgtes til at føre Tilsyn med saadanne Børn for Blangsløv Mogenstrup, Gmd Hans P. Jensens Kone Blangsløv, for Pederstrup Fladsaa Parcel Hans Kr. Madsens E. Pederstrup.

Mødet hævet

Albert Hansen Hans Mortensen Ole Bendtsen Jens Jensen Rasmus Nielsen Jørgen Madsen Carl Ludvigsen

Møde d 26 April 1895.

Ministeriets Circl af 7 Marts d A angaaende en Skærpelse med Hensyn til Bestemmelsen om Mulktering for Skoleforsømmelse, blev oplæst.

Made with FlippingBook - Online magazine maker