imeli srečo z gostujočo institucijo, ki je tudi nam prisluhnila takoj in brez težav. V kolikor tega ne bi bilo, bi morali poiskati kakšno drugo institucijo, zato smo bili toliko bolj veseli. Sodelovanje je utrdilo tudi naše partnerske odnose, saj smo se še bolj povezali, študentka pa ima za sabo nepozabno izkušnjo Erasmus+ mobilnosti, za katero sva obe neizmerno veseli.
Aktivnosti in podpora netradicionalnim skupinam študentov
Pripravil: Uroš Kline, vodja mednarodne pisarne, Pedagoška fakulteta Univerze v Mariboru
Na Univerzi v Mariboru, konkretneje na Pedagoški fakulteti, že vrsto let deluje Svetovalnica za študente. Na osnovi izkušenj Svetovalnice se je pokazalo, da je smiselno kljub prilagoditvam, ki jih študentom omogoča pravilnik (Pravilnik o študentih s posebnim statusom na Univerzi v Mariboru, 2010), oblikovati tudi druge pristope glede prilagajanja študijskega procesa. Glede na tako zaznane potrebe, ki jih je kot aktualne prepoznala tudi država, se je oblikovala zamisel o podpori netradicionalnim skupinam študentov 1 . Glavni namen aktivnosti je lažje vključevanje študentov v študijski proces in obštudijske dejavnosti ter razvijanje kompetenc, vezanih na študijski program in poklic. V prilagajanje študijskega procesa vključujemo tutorje študente, tutorje profesorje in vse, ki aktivno soustvarjajo pedagoški proces. Za delo z netradicionalnimi skupinami v prvi vrsti potrebujemo izobražene tutorje, zato smo v ta namen pripravili celodnevno izobraževanje, ki smo ga izvedli skupaj s Študentskim svetom Pedagoške fakultete. Študenti tutorji so tako sodelovali na delavnicah Empatija, več kot le besede in Asertivna komunikacija , spoznali so tudi koncept netradicionalnih skupin, v nadaljevanju pa bodo podobne vsebine predstavljene tudi učiteljem tutorjem in drugim strokovnim delavcem.
V aktivnosti za netradicionalne skupine študentov je vključena široka skupina študentov. Poleg študentov s posebnim statusom tudi študenti, katerih materni jezik ni slovenščina, študenti, ki prihajajo iz socialno šibkejših okolij, študenti, katerih starši nimajo visoke izobrazbe, ter perspektivni študenti. Na Pedagoški fakulteti UM smo vzpostavili pisarno, namenjeno prav tem aktivnostim. Dosedanja opažanja v praksi so pokazala, da študentom prilagoditve, ki jih omogočajo normativni akti na ravni države in univerze, ne pomagajo v celoti oz. so preveč splošne, da bi upoštevale specifične potrebe vsakega posameznika. V ta namen smo za študente pripravili individualne programe, v katerih poleg splošnih prilagoditev dodajamo še specifične, individualne prilagoditve (npr. oblike študijskega procesa nadomestiti s samostojnim delom v obliki študija spletnega gradiva, literature, avdio-video vsebin; opravljanje določenih študijskih obveznosti v paru s študentom (brez statusa študenta s posebnim statusom); opravljanje izpita po korakih, jezikovni
tečaj pedagoške komunikacije itd.). Za ugotavljanje potreb posameznika smo izbrali individualni pristop. S študenti izvajamo individualne konzultacije, saj smo ugotovili, da tako lažje pristopijo k iskanju podpore, ki jim jo lahko nudimo skozi aktivnosti za netradicionalne skupine študentov. Področje delovanja Svetovalnice širimo tudi na področje mednarodne mobilnosti študentov. Študenti iz netradicionalnih skupin potrebujejo dodatno spodbudo pri odločanju za mednarodno izmenjavo in dodatno pomoč pri njenem načrtovanju. Na tem področju se Svetovalnica aktivno povezuje z mednarodno pisarno Univerze v Mariboru in študentskimi društvi. Rezultati tega sodelovanja se kažejo v vsakoletnem povečevanju števila študentov iz netradicionalnih skupin na mednarodnih izmenjavah. Dosedanje delovanje projekta kaže na pomembnost povezovanja študentov, profesorjev in celotne akademske skupnosti za ustvarjanje bolj vključujočega in podpornega okolja in veselimo se nadaljnjega razvijanja tega področja na ravni celotne Univerze v Mariboru.
1 Na Univerzi v Mariboru med netradicionalne skupine študentov uvrščajo študente vrhunske športnike, študente priznane umetnike, dolgotrajno bolne študente, študente s posebnimi potrebami, študente funkcionarje, študente starše, študente, ki zaradi posebnih okoliščin potrebujejo prilagojene pogoje za izobraževanje, študente, katerih starši nimajo visoke izobrazbe, študente, ki prihajajo iz socialno ogroženih skupin, in študente, katerih materni jezik ni slovenščina. Vir: Mednarodna pisarna Univerze v Mariboru.
44
45
CMEPIUS // NOVIČNIK // 2022
CMEPIUS // NOVIČNIK // 2022
Made with FlippingBook Online newsletter