Novičnik 2022 - Vključujoče in pravično izobraževanje

Namesto zaključka

Nacionalna konferenca Vključevanje, inkluzivnost in pravičnost v vzgoji in izobraževanju 27. in 28. septembra 2022 Kongresni center Brdo, Brdo pri Kranju Spoštovani strokovni delavci vrtcev, osnovnih in srednjih šol, drugih izobraževalnih in strokovnih zavodov s področja izobraževanja ter v izobraževanju odraslih, ravnatelji, raziskovalci s področja vzgoje in izobraževanja, študenti pedagoških študijskih programov, izobraževalci učiteljev ter drugi predstavniki zainteresirane javnosti! Jeseni 2022, natančneje 27. in 28. septembra 2022 , organiziramo nacionalno konferenco, katere osrednji namen je odpreti prostor za razpravo o različnih vidikih vključevanja, inkluzivnosti in pravičnosti v vzgoji in izobraževanju.

Glavni cilji konference so:

Pričujoči zbornik predstavlja uvod v jesensko konferenco, z obojim skupaj pa opozarjamo na pomen diskurza o vključevanju in pravičnosti v slovenskem izobraževalnem prostoru ter utrjujemo njegovo vlogo. Na nacionalni agenciji CMEPIUS smo prek poglobljenih pogovorov s predstavniki izobraževalnih institucij iz vseh področij želeli predvsem ugotoviti dejansko stanje in vsakodnevne izzive tistih, ki teorijo vključevanja in pravičnosti prenašajo v prakso mednarodnega sodelovanja. Med skupne ugotovitve lahko zagotovo štejemo to, da je pri vključevanju udeležencev z manj priložnostmi izjemnega pomena individualni pristop , v katerem lahko svetovalna služba ali drugo strokovno osebje razvije zaupen odnos , saj so vse tiste karakteristike, ki udeležence umeščajo v določeno skupino z manj priložnostmi, pogosto predmet stigmatiziranja . Prav tako je pri teh udeležencih ključnega pomena pripravljalna faza mobilnosti , pri čemer pa morajo biti vključeni, upoštevani in motivirani vsi, ki bodo pri aktivnosti sodelovali, torej učeči se, njihovi starši ali skrbniki (če obstajajo) in vso spremljevalno osebje . Ključen je prav stav institucije, konkretneje velika mera zavzetosti strokovnega osebja. Kot nacionalna agencija smo prek pogovorov dobili izjemno koristne in konkretne napotke, kje naši prijavitelji in pogodbeniki potrebujejo več podpore in katere mehanizme še lahko razvijemo v zvezi s tem. Opisani primeri dobrih praks nam kažejo, s tem se strinjamo vsi vpleteni, da vključevanje skupin in posameznikov z manj priložnostmi v mednarodne projekte prinaša izjemne učinke za vse sodelujoče . Čeprav so prvi koraki na poti k vključevanju velikokrat težki, prepredeni s predsodki in ovirami, pa je za udeležence mobilnosti in drugih mednarodnih aktivnosti vsaka nova izkušnja izredno dragocena in lahko predstavlja pomemben življenjski mejnik. Konglomerat učinkov takšnih aktivnosti pa nenazadnje vodi v boljšo družbo in boljši jutri za vse nas, zato je prav vsak kamenček v mozaiku bolj vključujočih mednarodnih in drugih aktivnosti izjemnega pomena .

• predstaviti študijo Eurydice Pravičnost v šolskem izobraževanju v Evropi; • razpravljati o različnih vidikih vključevanja, inkluzivnosti in pravičnosti v vzgoji in izobraževanju; • omogočiti izmenjavo dobrih praks s področja pravičnosti in inkluzivnosti; • prispevati k dvigu kakovosti prakse za povečanje pravičnosti in inkluzivnosti. Vabimo vas, da program sooblikujete s primeri dobrih praks, ki se lahko navezujejo na tematske steze konference: • Tematska steza 1: Socialno učno okolje • Tematska steza 2: Fizično učno okolje • Tematska steza 3: Didaktično in kurikularno učno okolje • Tematska steza 4: Vzgoja za pravičnost

Podroben opis posameznih tematskih stez ter navodila in kriterije za prijavo in izbor primerov dobrih praks najdete na spletni strani konference: https://vip2022.zrss.si

Število primerov dobrih praks je omejeno na 40 . Avtorji lahko svoje prispevke oddate najpozneje do 15. maja 2022. Za dodatne informacije nam lahko pišete na naslov sasa.ambrozic-deleja@gov.si.

50

51

CMEPIUS // NOVIČNIK // 2022

CMEPIUS // NOVIČNIK // 2022

Made with FlippingBook Online newsletter