Kapitel 6 Ledelsesberetningens redegørelser om bæredygtighed
En økonomisk aktivitet vil efter taksonomiforordningen være bæredygtig, hvis den opfylder alle følgende tre screeningskriterier for den enkelte økonomiske aktivitet (Taxonomy-alignment):
En bæredygtig økonomisk aktivitet
▪ Aktiviteten skal bidrage væsentligt til at nå et eller flere af de seks klima- og miljømål (sub- stantial contribution). ▪ Aktiviteten må ikke væsentligt skade de øvrige klima- og miljømål (do no significant harm- kriterier). ▪ Virksomheden skal overholde minimumsgarantier for menneskerettigheder og arbejdstager- rettigheder. For hver enkelt økonomisk aktivitet indeholder taksonomiforordningen en beskrivelse af, hvad der skal til, for at de enkelte kriterier er opfyldt. Herudover har EU-kommissionen udviklet et Takso- nomikompas, der kan bruges til at afgøre, om aktiviteter kan betegnes som bæredygtige (kvalifi- cerende) aktiviteter.
De omfattede virksomheder skal opgøre de økonomiske aktiviteter i forhold til tre nøgleresultat- indikatorer, som er omsætning, investeringer og driftsudgifter.
Opgørelse af den økonomiske aktivitet
I redegørelsen om økonomiske aktiviteter efter taksonomiforordningen skal virksomheden rappor- tere om andelen af virksomhedens økonomiske aktiviteter, der opfylder kriterierne for at være bæredygtige aktiviteter, jf. ovenstående tre kriterier.
Der skal i redegørelsen i den forbindelse oplyses følgende nøgletal:
▪ Andelen af virksomhedens omsætning, der stammer fra miljømæssigt bæredygtige produkter eller tjenesteydelser. ▪ Andelen af virksomhedens kapitaludgifter (CapEx), der vedrører aktiver eller processer, som er miljømæssigt bæredygtige ifølge taksonomiforordningen. ▪ Andelen af virksomhedens direkte driftsudgifter (OpEx), der vedrører aktiver eller processer, som er miljømæssigt bæredygtige ifølge taksonomiforordningen. Det er siden vedtagelsen af forenklingsforordningen i juli 2025 blevet muligt for virksomheden at undlade at vurdere "eligibility" og "alignment" for økonomiske aktiviteter, der ikke er finansielt væsentlige for deres forretning, samt omfattet af eller i overensstemmelse med taksonomiforord- ningen. En aktivitet kan anses for ikke-væsentlig, hvis den samlet udgør mindre end 10 % af virksomhedens omsætning, kapitaludgifter (CapEx) eller driftsudgifter (OpEx). Ligger de samlede aktiviteter under denne grænse for en given KPI, kan virksomheden undlade at vurdere, om de er omfattet af eller opfylder taksonomikravene. Væsentlighedsvurderingen gennemføres særskilt for hver KPI. En aktivitet kan derfor være uvæ- sentlig i forhold til omsætningen, men samtidig være væsentlig i relation til CapEx, fx hvis virk- somheden forventer større investeringer eller udvidelse af aktiviteten i fremtiden. I den situation kan virksomheden vælge ikke at foretage vurdering for omsætnings-KPI'en, men fortsat inddrage samme aktivitet i vurderingen af kapitaludgifterne. Det skal i rapporteringsskemaerne fremgå, hvilken andel af omsætning, CapEx eller OpEx der ikke er blevet vurderet på grund af ikke-væsent- lighed. De opdaterede regler præciserer desuden, at ikke-finansielle virksomheder kan undlade at vurdere "eligibility" og "alignment" for deres samlede driftsudgifter, hvis OpEx ikke er vurderet væsentlig for deres forretningsmodel. Dette kan fx gælde for visse serviceaktiviteter. I de tilfælde kan virk- somheden vælge ikke at rapportere en OpEx-KPI og i stedet blot angive det samlede niveau for driftsudgifterne samt forklare, hvorfor disse ikke vurderes at være væsentlige for virksomhedens forretningsmodel.
Finansiel væsentlighed
EY | Indsigt i årsregnskabsloven 2026/27 | 123
Made with FlippingBook. PDF to flipbook with ease