EY's Indsigt i årsregnskabsloven 2026/27 - 13. udga…

Kapitel 25 Egenkapital

Den finansielle indtægt tilskrives isoleret set på overført resultat, så denne ud fra en "alt andet lige"-betragtning ville være reduceret til -750 t.kr. umiddelbart inden indbetalingen af virksom- hedskapital foretages. Ved indbetalingen opløses reserven for ikke-indbetalt virksomhedskapi- tal, og overført resultat nulstilles.

Bruttopræsentation Aktiver

Passiver Aktiekapital

1.000

Reserve for ikke-indbetalt virksomheds- kapital

750 -852 898

Overført resultat Egenkapital i alt

Ikke-indbetalt virksomhedskapital

648 250 898

Likvider

Omsætningsaktiver i alt

Gældsforpligtelser

0

Aktiver i alt

898 Passiver i alt

898

Præsentation af ikke-indbetalt virksomhedskapital i investors årsregnskab Loven behandler ikke specifikt, hvordan ikke-indbetalt virksomhedskapital skal præsenteres i inve- stors regnskab. EY's holdning Loven giver efter EY's opfattelse ikke investor mulighed for nettopræsentation. Dette medfø- rer, at investorselskabet skal anvende bruttopræsentation og indregne hele den tegnede virk- somhedskapital som kapitalandele og indregne en gældsforpligtelse, svarende til den ikke-ind- betalte virksomhedskapital under gældsforpligtelser. Den indregnede forpligtelse skal måles til amortiseret kostpris, jf. § 37 og eksemplet ovenfor. 25.10 Reserve for udviklingsomkostninger Virksomheder i regnskabsklasse C (stor) og D skal i balancen indregne omkostninger til udviklings- projekter, der tilsigter at udvikle et bestemt produkt eller en bestemt proces, som virksomheden har til hensigt at fremstille eller benytte i virksomheden. Virksomheder i regnskabsklasse B og C (mellem) kan under hensyntagen til det retvisende billede vælge at indregne udviklingsomkostnin- ger i balancen. Virksomheder i regnskabsklasse C (stor) og D samt virksomheder i regnskabsklasse B og C (mel- lem), som har valgt at indregne udviklingsomkostninger i balancen, skal på en særlig reserve under egenkapitalen benævnt "Reserve for udviklingsomkostninger" binde et beløb, svarende til de i ba- lancen indregnede udviklingsomkostninger med reduktion af eventuel udskudt skat.

§ 83, stk. 2

Reserven kan ikke anvendes til udbytte eller til dækning af underskud, men antages at kunne an- vendes til en kapitalforhøjelse ved fondsemission, jf. selskabslovens § 165. Dog vil en kapitalfor- højelse ved fondsemission med en efterfølgende kapitalnedsættelse blive anset som en omgåelse.

Kravet om binding omfatter kun udviklingsprojekter, som udføres i virksomheden eller på vegne af virksomheden. Det er i lovbemærkningerne præciseret, at hvis virksomheden eksempelvis er- hverver et udviklingsprojekt, fx i en virksomhedsovertagelse, vil der ikke være krav om binding af det beløb, der indregnes som udviklingsomkostninger i balancen på tidspunktet for overtagelsen.

Bindings- kravets omfang

468 | Indsigt i årsregnskabsloven 2026/27 | EY

Made with FlippingBook. PDF to flipbook with ease