Kapitel 25 Egenkapital
Formålet med reserverne er alene en synliggørelse af værdireguleringer, der er indregnet direkte i egenkapitalen. Reserverne, der også kan være negative, er ikke udtryk for en selskabsretlig bin- dingspligt.
Dagsværdireserven består af to forskellige typer af transaktioner, nemlig valutaomregning af in- vesteringer i fremmed valuta og værdireguleringer af sikringstransaktioner.
EY's holdning Efter EY's opfattelse giver det ikke mening at sammenblande to så forskellige typer af trans- aktioner i en og samme reserve under egenkapitalen. Generelt antages det, at valutaomreg- ninger af aktiver i fremmed valuta ofte vil være af mere langsigtet karakter end sikringstrans- aktioner, når der lige ses bort fra renteswaps. Det virker heller ikke intuitivt korrekt at be- nævne reserven "dagsværdireserve", når fx valutaomregninger ikke er baseret på dagsvær- dier. Det er derfor EY's opfattelse, at lovens krav om en dagsværdireserve under egenkapita- len bedst tilgodeses, hvis der præsenteres to separate egenkapitalreserver:
▪ Reserve for sikringstransaktioner
▪ Reserve for valutaomregning.
EY's anbefalinger om en opdeling i to separate egenkapitalreserver er mere detaljeret omtalt i kapitel 11 Fremmed valuta og kapitel 22 Afledte finansielle instrumenter , hvortil der henvi- ses.
Som følge af en lempelig overgangsbestemmelse kan en virksomhed vælge alene at etablere dags- værdireserverne med virkning for de reguleringer, der foretages i regnskabsår, der begynder 1. ja- nuar 2020 eller senere. Virksomheder skal være opmærksomme på, at der er krav om at holde styr på akkumulerede reguleringer med henblik på at kunne reklassificere disse til resultatopgø- relsen på et senere tidspunkt. Der gælder dog en undtagelse for valutakursreguleringer, som er opstået for regnskabsår, der starter før 1. januar 2002. Se mere herom i afsnit 11.12 Præsenta- tion og oplysninger .
Lempelig overgangs- regel for etablering af dagsværdi- reserver
Overblik, over hvornår de to egenkapitalreserver vil være relevante, fremgår af nedenstående ta- bel:
§
B
C (mellem)
C (stor)
D
Reserve for sikrings- transaktioner
I selskabsregnskabet
49
√
√
√
√
N/A 1
I koncernregnskabet
49, jf. 39
√
√
√
Reserve for valutaom- regning
I selskabsregnskabet, hvis kostprismetoden
49
Ikke relevant
I selskabsregnskabet, hvis indre værdis metode
49
Reserve for indre værdis metode anvendes til valutaomregninger
I selskabsregnskabet ved indregning af filialer
49
√
√
√
√
N/A 1
I koncernregnskabet
49, jf. 39
√
√
√
1)
Ingen krav om koncernregnskab i regnskabsklasse B.
470 | Indsigt i årsregnskabsloven 2026/27 | EY
Made with FlippingBook. PDF to flipbook with ease