EY's Indsigt i årsregnskabsloven 2026/27 - 13. udga…

Kapitel 4 Dagsværdimåling

4.10 Præsentation og oplysninger

I anvendt regnskabspraksis skal der redegøres for indregningsmetoder og målegrundlag. Virksom- heder, der måler aktiver eller forpligtelser til dagsværdi, jf. §§ 37, 37 a og 38, skal i anvendt regnskabspraksis oplyse om anvendte værdiansættelsesmodeller og teknikker ved beregning af dagsværdien, når denne ikke opgøres på grundlag af observationer på et aktivt marked. Oplysningskravet i § 53 gælder, når måling til dagsværdi er foretaget på basis af en tilnærmet salgsværdi, svarende til niveau 3 i dagsværdihierarkiet i IFRS 13. Der skal således ikke gives op- lysninger om børsnoterede værdipapirer (niveau 1), som er målt til børskursen på balancedagen, eller afledte finansielle instrumenter, der typisk måles til dagsværdi på niveau 2. Erhvervsstyrelsen har dog tilkendegivet, at det efter deres opfattelse kan være nødvendigt at oplyse om værdiansæt- telsesmetoder og centrale forudsætninger, også på niveau 2, afhængigt af omfanget af ikke-ob- serverbare input. Oplysningerne vil ofte være relevante for investeringsejendomme, som måles til dagsværdi efter § 38. Målingen vil ofte i praksis være baseret på en model, typisk en DCF-model (Discounted Cash Flow-model), hvor der indgår væsentlige ikke-observerbare input, svarende til at dagsværdimålin- gen foretages på niveau 3.

Anvendt regnskabs- praksis, § 53

Desuden skal andre relevante oplysninger, som konkret skønnes nødvendige for regnskabsbruge- ren, fremgå af oplysningerne i årsregnskabet.

IFRS 13 indeholder en række specifikke oplysningskrav til virksomheder, som måler deres aktiver eller forpligtelser til dagsværdi. IFRS 13 kan anvendes som vejledning til, hvordan lovens oplys- ningskrav i § 53, stk. 2, nr. 1, a), kan opfyldes.

EY's holdning Det er EY's opfattelse, at virksomheden, hvis væsentligt, skal oplyse, hvis den anvendte be- regningsmodel er ændret i forhold til sidste regnskabsår og årsagen hertil. Efter EY's opfat- telse er der ved ændring af beregningsmodellen tale om ændring af et regnskabsmæssigt skøn. Læs mere herom i afsnit 12.9 Ændring af regnskabsmæssige skøn .

Virksomheder i regnskabsklasse B-D skal derudover give en række oplysninger for aktiver og for- pligtelser, der måles til dagsværdi efter §§ 37, 37 a og 38. Oplysningskravet efter § 58 a, stk. 1, gælder for alle aktiver og forpligtelser, der måles til dagsværdi efter de nævnte bestemmelser, uanset hvilket niveau i dagsværdihierarkiet aktiverne og forpligtelserne tilhører.

Oplysning om dagsværdier, § 58 a, stk. 1

For hver kategori af aktiver eller forpligtelser, som måles til dagsværdi, skal oplyses:

Dagsværdien ultimo regnskabsåret

▪ Årets urealiserede ændringer, der er indregnet direkte i resultatopgørelsen

Årets urealiserede ændringer, der er indregnet i dagsværdireserven under egenkapitalen, jf. § 49, stk. 3.

72 | Indsigt i årsregnskabsloven 2026/27 | EY

Made with FlippingBook. PDF to flipbook with ease