Kalibreringer
Kalibrering af digital hall-sensor (kun Fold- og Flip-modellerne) Hver gang skærmen udskiftes, skal den digitale hall-sensor kalibreres for at sikre, at digital hall-sensoren fungerer optimalt på de enheder, der har den. Kalibrering af digital hall-sensoren er tilgængelig via appen Hjælp til selvreparation . • Om denne funktion er tilgængelig, afhænger af modellen. Tilgængeligheden af denne funktion kan tjekkes automatisk i appen Hjælp til selvreparation. Følg vejledningen i appen Hjælp til selvreparation. • For Fold-modeller : Hvis hovedskærmen ikke tænder efter udskiftning (hovedskærmen er slukket og coverskærmen er tændt, når enheden er udfoldet), skal du følge nedenstående trin for at udføre kalibrering af digital hall-sensoren. Opstartsskærmen (den skærm, hvor logoerne for Samsung og udbyder vises) vises normalt og slukkes derefter, så det er derfor ikke en hardwarefejl. 1) Fold enheden sammen, og start appen Hjælp til selvreparation på coverskærmen. 2) Gå til kalibreringsskærmen for digital hall-sensor, fold enheden ud og tryk derefter på lydstyrke op-knappen eller lydstyrke ned-knappen.
3) Du vil høre en vibration, og kalibreringen vil blive udført automatisk. Når kalibreringen er fuldført, tændes hovedskærmen som normalt.
• For Flip-modeller : Hvis hovedskærmen ikke tænder efter udskiftning (hovedskærmen er slukket og coverskærmen er tændt, når enheden er udfoldet), skal du følge nedenstående trin for at tvinge hovedskærmen til at tænde og udføre kalibrering af digital hall-sensoren. Opstartsskærmen (den skærm, hvor logoerne for Samsung og udbyder vises) vises normalt og slukkes derefter, så det er derfor ikke en hardwarefejl. 1) Tilslut USB-kablet til enheden, og tilslut den anden ende af USB-kablet til USB-strømadapteren eller din computer. 2) Tryk på lydstyrke op-knappen én gang og lydstyrke ned-knappen to gange, mens du trykker og holder sideknappen nede. 3) Udfør kalibrering af digital hall-sensor, når hovedskærmen tændes.
45
Made with FlippingBook interactive PDF creator