HEMMA HOS
Filip och Tilde klär granen med färgglada julgranskulor. Den läckra stjärnlampan är från Watt & Veke.
Efter nästan 20 år tillsammans har Åsa och Tobias format och influerat varandra rent stilmässigt. De berättar att de of - tast är överens om hur hemmet ska se ut, även om Åsa är den som i första hand kommer med förslag. – Det är ett mycket större intresse för Åsa än för mig, så jag kliver ofta åt sidan och förlitar mig på henne. Det handlar mycket om att kompromissa och bolla fram olika lösningar tillsammans, säger Tobias och påpekar att han möjligtvis är aningen mer minimalistisk. – Tobias tycker att jag är lite av en hamster. Jag har lätt att samla på mig saker och svårt att plocka bort de saker jag fäst mig vid. Att gå på loppis och auktioner är bland det bästa jag vet. Få saker är så tillfredsställande som när man hittar något unikt och fint på begagnatmarknaden, säger Åsa. Favoritrummet är vardagsrummet på nedervåningen, där två mjuka soffor bjuder in till socialt umgänge. Utanför fönstret syns havet i riktning mot Öland. Rummet är ljust i kontrast till det mörka taket som är pricken över i. – Vi dras båda två till det här rummet, säger Tobias. Det är både varmt och ombonat och det är här vi umgås mest när vi har gäster på besök. Drömmarna framåt är att fortsätta utveckla huset för att pas- sa familjens behov. Tanken är att få till ett större och mer so- cialt kök längre fram, renovera badrummet på övervåningen och satsa mer på trädgården som vetter mot havet med egen brygga. – Det fanns ett otroligt lusthus med asiatisk touch på baksi- dan när vi flyttade in. Tyvärr var det helt genomruttet och gick inte att rädda, men vi hoppas på att bygga någon form av vindskydd för att förlänga säsongen. Det blåser rätt mycket här, säger Åsa.
Att familjen trivs i sitt hem råder ingen tvekan om.
– Som det känns nu kommer vi aldrig flytta, säger Åsa. Läget nära både stad och hav är otroligt. Och så gillar vi verkligen att det är ett äldre hus med själ.
Våra bästa inredningstips:
Tildes ombonade rum går i rosa och grönt med lekfulla detaljer.
Att våga kulör på väggar och tak kan göra det tråkigaste rum intressant. Tänk på att välja en varm ton om du vill åt ett mer ombonat intryck.
Hellre större och färre föremål och växter. I stället för att ställa flera mindre växter, satsa på en stor och blanda upp fönstret med andra inred- ningsföremål. Tänk på att jobba i olika nivåer för ett mer intressant intryck.
Stora mattor, gärna så hela möblemanget får plats på den. Mattor höjer mysfaktorn och gör rummet lugnare.
Våga tavlor! Gå på magkänsla, tavlor gör ett hem personligt. Häng de lägre än vad man kanske är van vid, så känns de mer som en del av övrig inredning.
Made with FlippingBook. PDF to flipbook with ease