RECEPT
Julbaka med saffran Ingen jul utan saffran! Denna dyrbara och fantastiska smaksättare som gör dina bakverk alldeles gyllengula och vackra. Det finns nog inget som både smakar och doftar så mycket jul som just saffran. Här delar jag med mig av fyra favoritrecept att baka till tonerna av din favoritjulmusik. God Jul till er alla! Annie jobbar till vardags som redaktör på Nytt Boende, men älskar att baka och driver på fritiden bakkontot @annie.elvira på Instagram. Vill du baka fler av hennes recept, kika in där!
RECEPT, STYLING & FOTO: ANNIE SKARPNORD
Saffransbiscotti med choklad & apelsin ca 48 st
GÖR SÅ HÄR: • Sätt ugnen på 175°. • Smält smöret i en kastrull och blanda i saffran. Häll över i en bunke och låt svalna. • Riv ner skalet av apelsinen i smör- och saffransblandningen tillsammans med ägg och socker. • Blanda mjöl och bakpulver. Hacka mandel och mörk choklad grovt. Rör ner allt i äggblandningen och arbeta ihop till en deg. • Dela degen i fyra delar. Rulla varje del till en längd, ca 30 cm lång, och lägg på en plåt med bakplåtspapper. • Grädda mitt i ugnen i ca 15 minuter. Ta ut dem och låt svalna några minuter. • Sänk ugnstemperaturen till 100°. • Skär varje längd i ca 12 sneda skivor och lägg dem med snittytan uppåt. Torka biscottin mitt i ugnen i 1–1,5 timme med ugnsluckan lite på glänt tills de känns torra. Vänd gärna på dem efter halva tiden. • Låt svalna och förvara i lufttäta burkar.
Spröda, knapriga och otroligt goda blir dessa italienska skorpor med smaker som verkligen gifter sig: saffran, mandel, choklad och apelsin. Ett måste att baka både till glöggminglet och julfikat!
INGREDIENSER: 100 g smör 0,5 g saffran (1 kuvert) 1,5 dl strösocker 2 ägg 5 dl vetemjöl (motsvarar 300 g) 1 tsk bakpulver 75 g mandel 100 g mörk choklad, 70% 1 apelsin (skalet)
Made with FlippingBook. PDF to flipbook with ease