kształcenie i wychowanie
PLAN DALTOŃSKI Pomoce daltońskie są nieodzownym elemen - tem umożliwiającym realizację założeń peda - gogiki Planu Daltońskiego. System nauczania Helen Parkhurst koncentruje się na samodziel - ności, odpowiedzialności, współpracy i reflek - sji dziecka. Plan Daltoński zrywa z tradycyj - nym klasowo - lekcyjnym sposobem nauczania na rzecz metody skupiającej się na indywi - dualnej pracy dzieci a nauka odbywa się po - przez doświadczenie i działanie. Nauczyciel organizuje proces edukacyjny tak, aby wyjść naprzeciw zróżnicowanym potrzebom edu - kacyjnym uczniów. Umożliwia dostosowanie tempa nabywania wiedzy i umiejętności do rzeczywistych predyspozycji dziecka, wdra - ża do polegania na sobie, budzi inicjatywę i samodzielność w działaniu jak i myśleniu, rozwija poczucie odpowiedzialności za wy - konanie podjętego zadania oraz motywuje do poszukiwania najlepszych i najprostszych strategii pracy.
fikowania dni tygodnia, zanim dzieci zaczną je rozpoznawać lub odczytywać. Następnym elementem pedagogiki planu daltońskiego jest tablica zadań porządkowych. Jeżeli w danej placówce występują dyżury dnia, trzeba tak zorganizować prace, by wszystkie dzieci mogły być w nie zaangażowane. W grupie zróżni - cowanej wiekowo stosuje się również tablicę zadań, która prezentuje poszczególne aktyw - ności do pracy samodzielnej. Tablica umożli - wia gromadzenie danych o zadaniach przez cały tydzień. Jest to czytelny przekaz dla dzieci, nauczyciela i rodziców. Przedstawia to, czym dziecko zajmowało się, jakie ma zaintereso - wania i indywidualne potrzeby oraz predys - pozycje. Kolejnym bardzo ważnym elementem ułatwiającym stymulowanie zaangażowania dzieci jest wizualizacja rytmu dnia. Służy to tego zestaw kart przedstawiających w spo - sób symboliczny różne działania stosowane w pierwszych latach edukacji dzieci. Dzięki nim oswajają się z programem dnia z zacho - waniem poszczególnych jego części składo - wych. Bardzo dobrym środkiem pomocniczym jest zegar kolorów z przedziałami czasowymi. Pozwala dzieciom wyjaśnić ile czasu zostało na wykonanie danej czynności i ułatwia planowa - nie własnej pracy w danym odcinku czasowym. Doskonałe narzędzie do wizualizacji dni tygo - dnia w koncepcji planu daltońskiego przy uży - ciu koloru dnia. Pozwala opanować dzieciom umiejętności odróżniania dni tygodnia, zanim jeszcze nauczą się je rozpoznawać lub nazy - wać. Na magnetycznej tablicy zaznaczone są dni tygodnia za pomocą kolorowych tulipanów. Oznaczenie aktualnego dnia odbywa się po - przez dosunięcie łodygi do tulipana odpowia - dającego danemu dniu tygodnia.
Podstawową metodą wykorzystywaną przy tworzeniu środków dydaktycznych dla planu daltońskiego jest wizualizacja. Stanowi ona niezwykle wartościowe i efektywne narzę - dzie pracy nauczyciela i ucznia. Przy użyciu kilku kolorów, prostych obrazków i piktogra - mów można zaprezentować wiele elemen - tów edukacji. Dzięki nim powstaje przestrzeń do rozwoju, w której dziecko lepiej orientu - je się w czasie, czuje się pewniej podczas wykonywania zadań, posiada odpowied - nie mechanizmy radzenia sobie w różnych sytuacjach, a przede wszystkim jest współ - uczestnikiem procesu edukacyjnego. Charakterystyczną płaszczyzną dla placówek daltońskich jest stosowanie systemu kolorów dnia. Jest to niezastąpiony element do identy -
www.nowaszkola.com
501
Made with FlippingBook Proposal Creator